Ami, go home! - Amíci, mazejte domů!

01.06.2023

Projev Petry Prokšanové na hapenningu Ami, go home! 


Víte, proč jsem dneska na Malostranském náměstí a ne s dětmi někde na zmrzlině?

Protože nám vládnou šílenci!

A za takových okolností není možné sedět doma, nestačí nadávat v hospodě u piva. Když zemi vládnou šílenci a co hůř – válkychtiví šílenci - musí se lidé, kteří chtějí žít v míru, kteří chtějí mít klid na práci, na rodinu a koníčky, takoví lidé se musí spojit, bouchnout do stolu a říct DOST! Proto jsem dneska tady, proto jste tady vy a já vám za to moc děkuji!

Možná si ještě vzpomínáte na incident, který se odehrál loni v listopadu, kdy v rámci událostí na Ukrajině na polské území dopadla blíže nespecifikovaná raketa a ukončila život dvou civilistů. Strašlivá a odsouzeníhodná událost. Naši současní pětikoaliční politici spustili hysterický hon na čarodějnice ve chvíli, kdy ještě ani nebylo zahájeno vyšetřování. A jaká že byla jejich reakce? Chceme odplatu! Chceme krev! Chceme okamžitý, tvrdý a nekompromisní zásah NATO, tedy ...chceme... válku! 

Zatímco celý svět zůstal v zájmu míru zdrženlivý, naši šílenci se předháněli v tom, kdo vysloví brutálnější a agresivnější komentář. Ani minutu by neváhali vtáhnout naši zemi do imperialistické války. A víte proč se takové války nebojí? Protože se jich osobně netýká! V takových válkách totiž nebojují bohatí a mocní. Tam bojují obyčejní lidé jako já, jako vy. A většina z nich nedobrovolně. Nebo vy byste chtěli umírat za lepší život pro majitele nadnárodních firem? Za vyšší platy lidoveckých poslanců nebo snad za Markétu Pekarovou Adamovou? Já tedy ne!

Politici nás straší a postupně skrze média připravují na nejhorší scénáře. Militarizují tak myšlení lidí, kterým pak válka začne připadat jako něco normálního. Jako něco, bez čeho se už vlastně ani nemůžeme obejít. Třeba náčelník generálního štábu Karel Řehka nedávno prohlásil, že pokud slovo mobilizace působí paniku, je to špatně. Ve mně tedy hrozba mobilizace žádné dobré pocity nevzbuzuje. Co ve vás? A dneska už ten samý generálporučík Řehka bezostyšně mluví o tom, že válka mezi Ruskem a NATO je možná a že už se armáda připravuje na konflikt vysoké intenzity. To úplně volá po míru, že?

A z lidí, kteří skutečně touží po životě v míru dělají politici a média vlastizrádce. Z lidí, kteří mají strach o sebe, o své děti, o svou zemi dělají blbce. Z nás, kteří protestujeme udělal včera šéf BISky Koudelka dokonce oběti ruské dezinformační propagandy. Stejně jako z prosazování míru, udělali teď i z odmítání této hanebné smlouvy podporu Ruské federace. Takhle to ale není! Odmítnutí ztráty zbytků suverenity naší země, odmítnutí podvolit se tlaku USA, odmítnutí slizkého podlézání jejich představitelům není vlastizrada, není neinformovanost a už vůbec to není podpora Ruské federace. Nenechme se zastrašit! Sami vidíte, že tím, kdo u nás dělá největší propagandu a manipulaci, je právě naše vlastní vláda. 

Tzv. obranná smlouva podepsaná minulý týden ve Washingtonu ministryní Černochovou, je jen dalším dílkem do mozaiky válečného štvaní a podpory zájmů Spojených států amerických. Nedělejme si iluze, že ta smlouva má chránit nás – Českou republiku a její občany. USA vždy sledovaly a budou sledovat jen své vlastní mocenské a ekonomické zájmy. A my jim nejenže otevíráme dveře k nám domů, ale dokonce jim dáváme klíče, aby se mohli courat sem tam, jak sami uznají za vhodné, zcela bez naší kontroly. Pouštíme si domů armádu, která je spoluzodpovědná za desítky válečných zločinů, za porušování mezinárodního práva, za zločiny proti lidskosti včetně mučení zajatců a zabíjení dětí. Spojené státy americké vždycky skrývají své pravé úmysly za nevinnou masku prázdných keců o svobodě, demokracii a bezpečí. Celý svět ale vidí, že tahle líbivá maska je už dávno potřísněná krví mužů, žen i dětí nejen z Hirošimy, Vietnamu, Afghánistánu, Sýrie, Libye, Iráku...

Takový krok, jakým je podpis tzv. obranné smlouvy s USA, ze kterého nebude deset let cesta zpátky, je nebezpečným hazardem, za který ponese plnou odpovědnost vláda Petra Fialy a každá jedna politická strana sedící v této asociální a válkychtivé vládě a každá jedna zvednutá ruka, která pro tuto smlouvu hlasovala. Myslete na to nejen ve volbách.

Žádné vojáky cizích mocností na našem území nechceme! Ať si páni vyjednavači z Washingtonu sbalí svoje fidlátka a mažou zpátky domů! Ami, go home!