Co řeší Národní potravinová sbírka?
280 tun trvanlivých potravin a 41 tun drogistického zboží. Vše pro potřebné v rámci nedávné potravinové sbírky. Charitativní cítění je skvělá věc, neřeší však příčinu problémů. Proč se o strádající mají starat spoluobčané a suplovat tak roli státu. Na to je potřeba systémové řešení, které kapitalismus nepřináší! Než ale společnost dosáhne sociálně spravedlivého systému, který nedovolí matkám samoživitelkám a důchodcům živořit v chudobě, je solidarita naší největší zbraní.
Myslet na sociálně slabé je potřeba celoročně a na všech úrovních. Debata o tom, že obchodní řetězce by neměly neprodané jídlo vyhazovat, ale darovat lidem bez prostředků, víří veřejným prostorem již několik let. A je to dobře. Celosvětově se totiž vyhodí zhruba 1/3 všech vyprodukovaných potravin, v obchodech i domácnostech. Cest, jak se zapojit na lokální úrovni je také celá řada. Víte například, že v některých podnicích můžete předplatit oběd nebo kávu, která je pak poskytnuta zdarma lidem, kteří si jí nemohou dovolit? Znáte sdílené lednice, do kterých nejenže můžete darovat jídlo, které nezvládnete sami zkonzumovat, ale které navíc posilují sousedské vztahy a podporují vznik komunit?
Nejdůležitějším prostředkem ale stejně zůstává tlak na systémová řešení, která jednou provždy odstraní ze společnosti chudobu, strach o budoucnost, poskytnou dětem obědy ve školách a seniorům důstojné podmínky k prožití podzimu života.
Spravedlivý svět je možný!
Petra Prokšanová