Kolik času nám zbývá?

13.07.2019

Připomeňme možný scénář bezpečnosti republiky v současné překotné době. ČR je členskou zemí NATO a pokud USA/NATO rozpoutá v Evropě válečný konflikt s Ruskou federací a bude-li na našem území základna NATO, odvetný úder do tohoto prostoru je velmi pravděpodobný. Opačně to nefunguje, mnohem slabší Rusko nemá na to, aby ozbrojenou agresí napadlo evropské státy NATO. Ale má síly odstrašení, obrany a možné odvety.

Nechme stranou strategické a operačně strategické ruské prostředky jako jsou ICBM, raketový komplet Avantgard, jaderné ponorky s budoucím jaderným torpédem "soudného dne", strategické bombardéry, supermoderní letouny například SU-27,35 a 37, Mig-31 a 35, či moderní hladinové bojové lodě a další. Nás musí zajímat kromě výše uvedeného, prostředky možného ohrožení území ČR jako možného pozemního cíle takticko-operačního významu.

Nejde o vyčerpávající, ani nejaktuálnější přehled, jako příklad je ale dostačující. Hypersonická střela s plochou dráhou letu Zirkon, zatím jako protilodní, v budoucnu na ponorkách, letadlech a pozemních raketových systémech. Dolet asi 300 km i více, rychlost 5- 6 mach, uvádí se 7 000 km/hodinu, modernizace pokračuje. při této rychlosti dosáhne cíl za několik málo vteřin. Kalibr-3M, testovaná v Sýrii z lodí v Kaspickém moři, řízená střela s plochou dráhou letu, dosah 1500-2500 km, na cíl vzdálený 1800 km, přesnost +- 3 m (údaje se mohou lišit). Použití na pozemní cíle i jinak. Další vývoj plánuje dosah až 4500 km. Praktický dolet je však 300 km podle zatím platné smlouvy RF a USA o raketách středního doletu v Evropě. Několik verzí, pro rychlost kolem 2 mach, jde již o hypersonik. Odpal zatím z lodních fregat, dosah cíle řádově v minutách a méně. Raketa 9K720 Iskander středního doletu, konvenční i jaderná hlavice, mobilní verze, dosah do 300 km i více, dosažení cíle v ČR řádově sekundy až několik minut, podle verze.

Ostatní moderní a modernizované zbraně RF se bezprostředně nedotýkají území ČR. Může nás mírně těšit a lze doufat, že pro strategické zbraně jsme "nezajímavým cílem", jejích konvenční i jaderná síla je předurčena z ruské strany jako odveta, na strategické cíle a prostory USA. V tomto článku nejde o super přená odborná data, nebo vyvolat atmosféru strachu, ale o upozornění na nebezpečí pro případ konfliktu NATO/USA s RF na evropském válčišti ve vztahu k našemu území. Objektivně řečeno, existují, nebo se vyvíjejí téměř obdobné zbraně, někde lepší, někde horší v USA a v zemích NATO jako je Francie.

Vezme-li se v úvahu vzdálenost dosahu několika stovek km hypersonickou rychlostí, z pozemních, lodních, leteckých a raketových systémů, co lze teoreticky stihnout v několika zbývajících minutách v ČR pro lidi v místech základny NATO? Při použití vysoce účinných konvenčních hlavic, pokud to půjde rychle zmizet z tohoto prostoru, žádný konflikt mezi velmocemi by na 99 % nezačal ihned. Při použití jaderných zbraní v řádu megatun, zbude věřícím i ateistům pouze modlitba, víc se nedá stihnout. Útěk nepomůže. Vojáci mohou potom "v podobě radioaktivního prachu pokračovat v boji s nepřítelem". A platily by dříve dohodnutá omezení, či jiné dohody velmocí? Asi nikoliv.

Doufejme, že k tomu nikdy nedojde. Nesmí dojít, je třeba dělat takovou zahraničně bezpečnostní politiku sátu, která zajistí, aby ČR nebyla vystavena podobnému nebezpečí. Podle mého soudu z Ruska nám agrese nehrozí, to jsme si odbyli v 68 roce. Nemusíte souhlasit, s článkem, ale válečné choutky USA a NATO jsou minimálně k zamyšlení.

Karel II.