S čínskou levicí po boku

03.12.2018

Zástupce KSČM Praha 10 se zkraje prosince zúčastnil mezinárodní konference "Čína a střední Evropa - politické, ekonomické a geopolitické souvislosti - levicový přístup".  


Společný vklad, společné sdílení, společné výsledky - tak bychom shrnuli přístup politiky Číny nejen ve vztahu ke střední Evropě. Konečně je tady reálně se tvořící strategie společného užitku bez dřívějšího " vítěz bere vše" . Po roce 1989, díky převzetí koncepce Washingtonu a MMF, jsme se stali periferii Západu. Dokonce tak úspěšně, že jsme se až dnes přiblížili k úrovní Řecka po jeho pádu do věřitelské pasti. Obrovský kapitál je ze země vyváděn bez užitku pro většinu domácího obyvatelstva. Přišel čas pád naší země, která je na úrovni kolonie, zastavit.


Mezi jinými je jednou ze souběžných cest obnovy země obchodní spolupráce s Čínou. Zajímavostí je, že největší podíl na obchodu s Čínou mají staří západní členové Evropské Unie. Nedivme se tedy, že u nás mainstreamová media, ovládaná kapitalisty, líčí Čínu div ne jako novou říši temnoty. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Západní partneři si pro své vlastní obchodní zájmy nepřejí rozvinutí silnější spolupráce mezi zeměmi východní Evropy a Číny. Jedním z mnoha příkladů je plynovod přes Bulharsko. Lobby působícím v Bruselu se tuto stavbu povedlo zastavit. A tak vznikla dražší a složitější - již realizovaná - varianta přes Turecko. Evropská Unie ruský plyn prostě potřebuje, jen západní přátele nepotřebují mít ekonomicky nezávislejší východní země Evropy, bez zisku pro jejich korporace. 


V roce 2012 proběhlo setkání ve Varšavě, kde vznikla forma spolupráce mezi Čínou a šestnácti státy střední a východní Evropy. Je to v podstatě pilotní projekt ekonomické spolupráce předcházející daleko rozsáhlejší iniciativě "Pásmo a stezka". Rozsáhlá iniciativa "Pásmo a stezka" byla představena čínským prezidentem Xi Jinpingem na podzim roku 2013 a během čtyř let své existence postoupila od plánování k realizaci a od vize k akci. Forma 16+1 znamená v řeči čísel například 10 mld. $ investovaných z čínské strany a k tomu 1,4 mld $ ze strany "šestnáctky". Jedná se o obchod v hodnotě 68 mld $. 


Ač od té doby došlo k řadě politických výměn ve vládách "šestnáctky", spolupráce přetrvává. To dokazuje, že jde především o obecnější druh spolupráce nad rámec reprezentantů politických koncepcí. Tempo růstu je zhruba dvojnásobné oproti růstu hospodářské spolupráce se "starými členy EU". U nás je velký problém v takzvaných "tendrech" k širší hospodářské spolupráci. Nebudeme si namlouvat, že nadnárodní korporace nezasahují do dění v naší zemi. Ostatně pro USA je Čína největším rivalem v geopolitické snaze opět být jedinou supervelmocí a vlastní vnitřní dluhy a vyostřující se rozpory ve společnosti nechat platit jiné. Velké asymetrie vedou ke konfliktům. O to více je sympatické, že čínská politika se snaží hledat mírové cesty v globalizaci národů. Ona totiž globalizace v pojetí Číny má jiný charakter než globalizace propagovaná politickými reprezentanty nadnárodních společností. Čínská politika reprezentovaná Gong Yuang, zástupkyní ředitele Euroasijského odboru, se stala pro nás jasnější. Tento projekt má do budoucna velké šance využít náš potenciál rozvoje společnosti, který je v nalezení co nejširší ekonomické samosprávy, schopností nás pracujících realizovat se. Otevřeně říkáme, že tato společnost nemůže být kapitalistická, socialismus s evropskými rysy je řešení budoucnosti. 


Konference byla informačně velmi bohatá, takže v rámci některých dalších našich příspěvků vás budeme informovat. Vždyť na řečnickém pultíku se vystřídala řada zvučných jmen. Byli zde zahraniční zástupci z řecké Syrizy, Bulharské a Finské komunistické strany, z Estonské spojené levice... 


Děkujeme organizátorům za možnost se účastnit a skvělou péči o účastníky, včetně pohoštění.

Michal Klusák

Předseda OV KSČM Praha 10