Mezinárodní den šachu

20.07.2020

Při procházce Prahou nahlédněte do výloh s šachovými figurkami. Někde uvidíte i umělecky vypracované šachové kameny včetně šachovnic. Ze dřeva, ze skla, z kovu i umělé hmoty. Každého, a nejen šachistu, takový pohled určitě potěší. Ale popovídejme si krátce o dějinách šachu, protože 20. červenec je celosvětově vyhlášený Mezinárodním dnem šachu.

Šachy jsou velice oblíbená desková hra pro dva hráče, celosvětově uznávaná i jako sport. Její vznik se datuje již od 15. století a znázorňuje střet dvou nepřátelských armád. Cílem je dostat soupeřova krále (dát mat). Oproti jiným deskovým hrám nezáleží na náhodě, ale na znalosti, myšlení a kombinační schopnosti hráčů.

Dnes má tato hra miliony příznivců po celém světě, i včetně různě hendikepovaných lidí. S hrou lze začít již v útlém věku a pak záleží na každém, zda zůstane rekreačním hráčem, nebo se stane velmistrem. Obě možnosti a vše mezi tím jistě nikomu neublíží.

Rozvoj komunikačních prostředků významnou měrou přispěl i k rozvoji šachů. Od vážné partie (hráči sedí naproti sobě a každý tah zapisují, s trváním delším než 60 min.), přes tzv. korespondenční šachy (hráči si zasílají tahy prostřednictvím korespondence, klasickou nebo dnes elektronickou poštou. To bylo rozšířeno již v 19. stol.), zrychlený šach - rapid šach, (určeno časové rozpětí od 10 min do 60 min), bleskový šach - (limit max. do 10 min). Řada takových turnajů se dnes dá hrát on line. Simultánní šach, kdy jeden hráč, obvykle ve velmistrovské třídě hraje proti několika, třeba až desítkám soupeřů. Šachisté jistě znají i řadu různých (rekreačních) podob tzv. sranda mačů, ty ale popisovat nebudu.

Jistě by stálo za to připomenout si zvučná jména československých a českých šachových velmistrů a jimi dosažené výsledky, to je však hráčům šachů známé a navíc existuje řada dosažitelných životopisných publikací. Podle mého názoru bychom však také měli s úctou a vděčností poděkovat všem "bezejmenným" trenérům a organizátorům ve všech šachových klubech v ČR, protože jsou to právě oni, bez jejichž dobrovolné a obětavé práce, by se děti, ani velmistři neobešli. Možná, že i oni by si zasloužili nějaké ELO úspěšnosti.

Chcete-li nahlédnout do pestrého šachového světa, otevřete si web ŠSČR (Šachový svaz České republiky), kde naleznete mnoho zajímavých informací a kontaktů. Jako dlouholetý příznivec Klubu šachistů Říčany 1925 si vás také dovolím pozvat na otevřený

18. ročník o Pohár města Říčany, který se koná od 22. 8. - 29. 8. 2020 Propozice naleznete na stránkách Klubu šachistů Říčany 1925 (rozklikněte si OPEN).

Pokud vás článek zaujal, nic vám nebrání přihlásit se do nejbližšího klubu šachistů a začít. Ať je vašemu děcku 5 let nebo vám 70.

Franta