Pandemie urychlila konečnou fázi kapitalismu; zbytek je na nás!

27.05.2020

Níže pro vás je zajímavé poselství dalšího možného vývoje od Larry Holmes, prvního tajemníka Světové strany pracujících ,k úvaze a případné kritice.

Můj názor je, že fakticky se jedná o popis konce současného liberálního kapitalismu. Jeho přerod je více než otevřený v dalším vývoji rozporů mezi jednotlivými kapitalistickými skupinami, včetně schopnosti mezinárodního hnutí pracujících reagovat na jejich soustředěný tlak.


Michal Klusák
Předseda OV KSČM Praha 10

Minulý týden pracovníci oslavili Mezinárodní den pracujících 2020. V našich životech nebyl žádný jiný čas, kdy by bylo poselství May Day - globální solidarita pracovníků v boji proti kapitalismu - naléhavější. Zadali jsme rozhodné období.

Rozsah boje světové třídy směřující k nám bude vyžadovat více než solidaritu hnutí dělnické třídy. Bude vyžadovat určitou úroveň koordinace mezi organizacemi a hnutími po celém světě v boji proti kapitalismu, který ani neexistoval v prvních letech Třetí internacionály pod vedením VI Lenina. Podmínky a technologie umožnily to, co nebylo možné, možné. Nejdříve však pro nás ve Spojených státech, v centru světového imperialismu, je práce přerušena.

Světová kapitalistická ekonomika vedená USA se velmi rychle propadá depresi. Pravděpodobně to bude těžší než jakákoli předchozí deprese v historii kapitalismu, protože v současnosti dochází k implozi systému v jeho konečné fázi. Jak ohromující je samotná pandemie COVID-19, ve skutečnosti katalyzuje kolosální světovou kapitalistickou krizi, která se již dlouho vyvíjí. Poté, co byl oživen před 75 lety druhou světovou válkou, americký kapitalismus se za poslední půl století sklouzl do své konečné fáze. Globalizace a vývoj generací technologií v kombinaci s neúnavným útokem na životní úroveň dělnické třídy nedokázaly zastavit úpadek systému.

Kapitalismus se nikdy nezotavil po zhroucení finančních trhů v roce 2008. Od té doby finanční trhy podporují život, protože centrální banky do nich čerpaly biliony dolarů. Když se americké zásoby před dvěma měsíci téměř zhroutily, Federální rezervní systém udělal něco mimořádného. Během několika dnů přivedl na americké finanční trhy asi 5 bilionů dolarů - asi čtvrtinu amerického ročního hrubého domácího produktu. Wall Street je nyní na tom, co se rovná finančnímu respirátoru. Před pandemií globální ekonomika v USA stagnovala a jinde se stahovala. Nyní, kdekoli se ekonomika stahuje rychleji než během Velké hospodářské krize.

Ti z nás, kteří úzkostlivě očekávají kolaps kapitalismu, by měli omezit jakoukoli náklonnost k radosti. Pandemie COVID-19 a její dopad na kapitalistické hospodářství rozpoutaly dělnické peklo a všude utlačovaly. Dělníci umírají na pandemii a současně ztrácí práci. Míra sebevražd roste - a bude nadále růst v přímé korelaci s rostoucí mírou nezaměstnanosti, vystěhování, hladu, kromě větší nemoci a smrti.

Skutečný počet pracovníků, kteří právě ztratili zaměstnání v USA, není 30 milionů, ale blíží se 50 milionům, když se přidají všichni pracovníci, kteří nemají nárok na dávky v nezaměstnanosti - jako mnoho migrujících pracovníků, koncertních pracovníků a velkých počet propuštěných pracovníků, kteří se nemohli dostat na své webové stránky o státní nezaměstnanosti, protože byli buď příliš zaneprázdněni, nebo havarovali. To znamená, že téměř jedna třetina americké pracovní síly se právě stala bez práce.

Potřeba kapitalistů nutit pracovníky - ty, kteří stále mají práci - zpět do práce, by mohla znemožnit potlačení pandemie, protože otevření ekonomiky je to, co napomáhá zotavení akciového trhu.

Když pandemie již není hlavním problémem, většina ztracených pracovních míst se nevrátí. Jednou z věcí, která podněcuje kapitalistickou depresi, je to, že systém závisí na tom, aby pracovníci nakupovali zboží a služby. Nezaměstnanost na úrovni deprese znamená, že pracovníci nebudou moci kupovat věci, které musí kapitalistická nadprodukce na trhu prodat.

Samozřejmě to budou Black and Brown dělníci - ti, kteří se snaží přežít za normálních podmínek - kteří budou nejvíce trpět. Měli bychom se připravit na nepředstavitelnou devastaci, kterou pandemická a hospodářská krize způsobí na obyvatelích globálního Jihu. Tato bouře však bude velmi tvrdě zasažena i pracovníky, kteří žijí v hlavních imperialistických zemích, ti, kteří si mysleli, že si vedou dobře, zejména před recesí v roce 2008.

Každý, kromě bohatých, bude požadovat konec kapitalismu

To je okamžik zúčtování. Každému rozumnému rozumu je naprosto nepochopitelné, že v nejbohatší zemi na světě, která má prospěch z nejvyšší úrovně vědeckého a technologického rozvoje v historii - a prakticky nevyčerpatelné zdroje - není jaksi schopno chránit společnost před smrtící pandemií. Není to jen Trumpova nekompetence. Prezidenti a politici z demokratických i republikánských stran věrně podporovali opatření, která vyvrhovala kvalitu zdravotní péče dostupné pracujícím a chudým.

Z tohoto důvodu nebylo dost nemocničních lůžek, ochranných pomůcek, respirátorů a zdravotnických pracovníků, kteří by reagovali na pandemii. Opatření, díky nimž byly nemocnice zcela nepřipraveny na ochranu lidí, byla důsledkem úsporné kampaně, kterou kapitalisté pustili do naděje, že by zachránili jejich zaplavující systém. To, zda jsou kapitalisté zlí, je vedle toho.

Zásadním problémem je, že kapitalisté nemohou dělat to, co je pro společnost nejlepší, protože to není v jejich zájmu. Jejich zájmy jsou v hromadění veškerého bohatství, které mohou, maximalizace zisků, vykořisťování práce a zachování jejich moci nad společností. Kdyby byly zájmy lidí prvořadé, pracovníci by byli schopni zůstat doma bezpečně, aniž by se obávali ztráty zaměstnání, pokud je to nutné k zastavení pandemie.

To není ekonomika, která musí být uzavřena - je to kapitalismus. Kapitalismus nás nemůže ochránit před pandemiemi, změnami klimatu nebo před všemi riziky, jimž čelíme. Kvůli této svět se měnící krizi si více lidí uvědomí, že kapitalismus je neslučitelný s bezprostředními potřebami společnosti - a že jeho pokračování je existenční hrozbou pro veškerý život na planetě. Dokud neskončíme kapitalismus, budeme všichni na milosrdenství malé - a zmenšující se - třídy superbohatých parazitů.

Od nynějška musí být změna systému cílem dělnické třídy

Dosáhli jsme bodu, kdy již není užitečné pouze vystavovat kapitalismus, nebo nemít cíl nad jeho reformou. Nelze jej reformovat. Musí jít. I když se kapitalismus rozpadne a nebude schopen se zotavit po dlouhou dobu, a pokud nebude ukončen, bude kapitalismus po dostatečném čase znovu rekonstruován. Podpora boje o okamžité potřeby pracovníků je naprosto nezbytná. Neexistuje žádná šance na boj o moc bez boje za základní potřeby mas lidí.

Boj za socialismus nesmí být vnímán jako oddělený od boje za právo každého na zaměstnání nebo příjem, univerzální zdravotní péči, zvýšení minimální mzdy, zastavení vyhoštění - a co je nejdůležitější, práva a potřeby dělnické třídy uspořádat sám jako nikdy předtím.

Marx a Engels nabídli revoluční perspektivu v "Komunistickém manifestu": "Tu a tam jsou dělníci vítězní, ale jen na čas. Skutečné plody jejich bitev nespočívají v bezprostředních výsledcích, ale v neustále se rozvíjejícím svazu dělníků. ""

Jak efektivně kombinovat boj za ukončení kapitalismu a nastolení socialismu s každodenními boji dělníků, se stane ústřední výzvou pro všechny revoluční síly. Vyrovnat se s touto výzvou bude vyžadovat čerpání lekcí z historie a určování toho, jak jsou minulé hodiny použitelné pro dnešní podmínky. To nebude snadné. Bude to proces zahrnující chyby a neúspěchy a také vítězství.

Nemáme ale jinou možnost, než se vydat na cestu, která nakonec vede k revoluci. Kapitalismus nejde jen pryč. Musí to skončit. Nemůžeme s jistotou předvídat přesný okamžik, kdy bude v USA skutečná revoluční situace, která bude záviset na mnoha věcech, včetně připravenosti dělnické třídy, jediné třídy dostatečně velké a silné, aby ukončilo kapitalismus. Můžeme však říci, že dnešní události otevírají cesty revoluci, která neexistovala teprve nedávno.

Dialektický materialismus a revoluce

Většina diskusí o nejlepší cestě k socialismu v návaznosti na novou popularitu socialismu, která podnítila růst Demokratických socialistů Ameriky a kampaň Bernie Sanders, má obvykle jednu významnou vadu. Zdá se, že diskuse obecně předpokládají, že vzhledem k tomu, že podmínky nepříznivé radikalizaci dělnické třídy vydržely dlouhou dobu, jsou statické a navždy neměnné. Závěry jsou takové, že období leninismu a revoluce je dávno pryč a že dělnická třída v USA nikdy neuvidí jinou cestu, jak změnit jiné než kapitalistické volby, protože jsou spojeny s tradicemi, institucemi a vlivem USA buržoazie.

Problém s tímto myšlením je, že opomíná zásadní prvek, bez kterého by všechny změny - zejména revoluce - byly nemyslitelné. Tímto prvkem je dialektický materialismus. Hmotné podmínky, které se neustále mění, nakonec nutí sociální změnu, bez ohledu na to, jak dlouho tato změna trvá nebo zda ji vidíme přicházet. Dělnická třída může být politicky spící po mnoho desetiletí, a pak drastické změny v materiálních podmínkách mohou vést pracovníky k relativně nové úrovni politického vědomí, dokonce k revolučnímu vědomí, v relativně krátkém časovém období.

V tuto chvíli jsou materiální podmínky v procesu vytváření politických podmínek pro revoluční změnu. Nesmíme minimalizovat to, co je zde v sázce! Pokud jsou síly, které věří, že reforma a jedině reforma možné, jsou jedinými silami, které ovlivňují dělnickou třídu, nebude možné dělnické třídě osvobodit vládnoucí třídu a její politické strany. To zase oslabí nezávislost a revoluční potenciál dělnické třídy a pomůže kapitalismu přežít zážitek blízký smrti.

Naposledy byla možnost revoluce skutečnou hrozbou pro vládnoucí třídu USA ve 30. letech ve výšce vzpurné síly dělnické třídy. Prezident Franklin Delano Roosevelt moudře vyvíjel nátlak na americkou buržoazii, aby souhlasila s koncesemi New Deal k dělnické třídě, protože se obával vyhlídek na opakování ruské revoluce doma. To byly důležité ústupky. Pomohli však také americkému imperialismu přežít Velkou depresi a umožnit mu stát se během druhé světové války nesporným vůdcem kapitalistického světa.

Marxisté byli obviněni z předčasného předpovídání konce kapitalismu od prvního vydání "Komunistického manifestu", které vyšlo v roce 1848 v Londýně. Stačí říct, že žádná předpověď není platná, dokud ji nepotvrdí události. Nakonec však plačící vlk nebude jen dalším falešným poplachem. Musíme brát možnosti vážně. Zaprvé, americká vládnoucí třída nevypadá tak nepřekonatelně, jak bývala.

Když se člověk podívá za oponu všemocného Oz, najde vládnoucí třídu, která si nikdy nebyla sama více jistá. Většina členů vládnoucí třídy Trumpa miluje, protože byl ochoten udělat vše pro to, aby byly bohatší, ne později, ale právě teď.

Pouhá skutečnost, že trapně nestabilní a nekompetentní demagog a charlatan je vůdcem amerického imperialismu, hovoří o stavu americké vládnoucí třídy. Ve skutečnosti je nejmocnější imperialistická vládnoucí třída v historii velmi slabá a demoralizovaná a má malou politickou důvěryhodnost. Navíc její reakce na pandemii COVID-19 ji ještě více oslabí. V okamžiku největší světové krize v historii je volba pro příštího prezidenta mezi Trumpem a Joe Bidenem, hluboce nekomplikujícím politikem, který je stejně jako Trump také sexuálním útočníkem.

Americký imperialismus je samozřejmě stále velmi nebezpečný, možná ještě nebezpečnější, protože nyní bojuje o svůj život. Americký imperialismus má stále největší ekonomiku mezi imperialistickými zeměmi, nejvíce jaderných zbraní a největší technologicky smrtící armádu. S ekonomickou depresí přetahující jeho vyhlídky na znovuzvolení by se Trump mohl pokusit něco radikálního a násilného odvrátit krizi jinde.

Co bude vládnoucí třída dělat? Co bude dělnická třída dělat?

Nikdo nemůže s jistotou říci, jak se budou rozvíjet hospodářské a politické krize, které získávají na dynamice. Vládnoucí třída byla přinejmenším prozatím nucena odložit knihu úsporných opatření, která řídí její rozhodnutí několik desetiletí. Vláda jednala drasticky a mnohem rychleji než v jakékoli předchozí krizi a do ekonomiky čerpala biliony dolarů. Je pravda, že většina těchto prostředků šla do velkých korporací.

Většina lidí, kteří potřebují malé peníze na pomoc, která má jít k pracovníkům, je dosud nedostala nebo je na ni nemají nárok. Přesto vláda nikdy předstírala, že v takovém měřítku poskytuje prostředky na pomoc v nouzi. A za tak krátkou dobu nikdy nic podobného neudělali, aniž by je museli nutit k tomu, aby je masový boj nutil.

To, že to kapitalisté učinili, je známkou toho, jak je tato krize drastická a neobvyklá. Někteří z velkých kapitalistů si stěžují, že vláda podkopává kapitalismus a k dluhu přidává biliony dolarů, které naruší jejich systém. Co bude vládnoucí třída dělat, když se ohromující rozsah nezaměstnanosti stane nepopiratelným a nezvratným? Pokud se silám ve vládnoucí třídě podaří dosáhnout dohody mezi sebou a nadále poskytovat historicky obrovské množství mimořádné podpory pro ekonomiku na neurčitou dobu, budou pravděpodobně schopny zabránit sociální povstání, protože se snaží najít cestu ven z krize . Tento scénář se zdá nepravděpodobný.

Je více pravděpodobné, že kapitalisté a jejich politici nebudou souhlasit s udržováním výdajů. Kapitalistická ekonomika by se mohla dostat do volného pádu. Politický aparát systému na národní úrovni a na všech úrovních pod touto úrovní by se mohl paralyzovat a začít se rozpadat. Policie, na kterou se systém opírá jako o první linii obrany proti dělníkům, může být demoralizována a neúčinná. Příslušníci armády se mohli rozdělit na třídu.

Představte si za těchto okolností, že hnutí dělnické třídy rostlo a povzbuzovalo, vysoce organizované a připravené na boj o moc. Tento scénář zní příliš dobře, aby to byla pravda. To, co se ve skutečnosti odehrává, bude mnohem složitější a delší než toto. Nikdy však neučiníme revoluci, pokud si nedokážeme představit jednu z možností.

Nové fašistické nebezpečí?

Nic ilustruje nebezpečí pro dělnické hnutí více než hrozby války a fašismu. Imperialistické síly využily obě tyto zbraně k odvrácení kapitalistické krize třicátých let. Katastrofický ekonomický kolaps, oslabená vládnoucí třída a velká část drobné buržoazie, která ztratí své podnikání, jsou klasické podmínky, které by mohly přimět část vládnoucí třídy, aby se obrátila k fašismu, aby zachránila svůj systém. Trump pomohl připravit cestu pro takovou pohotovost.

Toto nebezpečí musíme brát velmi vážně. Není však nevyhnutelné, že fašistické hnutí bude dostatečně silné, aby převzalo vládu a státní aparát. Rozhodujícím faktorem nebudou žádné konkrétní volby ani to, zda vůdci Demokratické strany zastávají více volených funkcí než republikáni. Hlavním cílem miliardářů, kteří financují fašistické hnutí v době kruté krize, je zničit hnutí dělnické třídy. Nakonec to však nebude jen velikost a úroveň organizace hnutí dělnické třídy, ale také smysl vlastní síly a moci, jakož i revoluční orientace, která určí, která síla rozdrtí druhou.

Masová organizace dělnické třídy: absolutní politická nutnost

Přes všechno, čemu je dělnická třída vystavena, stoupá a bojuje zpět. Když jsou podmínky opět bezpečné pro pracovníky, aby hromadně přijížděli do ulic - a nemůžeme vědět, kdy to bude -, bude masový hněv a masová vzpoura pravděpodobně něco, co jsme nikdy předtím neviděli. I za extrémně obtížných podmínek pracovníci na pracovištích, kde nemají výhodu příslušnosti k odborovému svazu, jako je Amazon, Whole Foods, Instacart, Target a jinde, organizovali v květnu den výpravy a stávky, aby požadovali bezpečné pracovní podmínky a platili pracovní neschopnost.

Od pracovníků ve zdravotnictví po migrující zemědělce, pracovníky v obchodech s potravinami a vězně bojují pracovníci po celém světě za právo zůstat naživu. Progresivní a revoluční síly musí tyto pracovníky podporovat. Tato podpora musí být uvedena více než slovy. Musí se to projevit v konkrétních aktech solidarity. Miliony nezaměstnaných pracovníků se chystají vytvořit hnutí. Musíme těmto pracovníkům pomoci s jejich organizačními potřebami - a jakýmkoli jiným způsobem, který je užitečný a možný.

Mnoho odborových svazů ztrácí členy. To znamená, že ztratí zdroje, což ztěžuje přežití. Na druhou stranu se nyní může otevírat největší a nejradikantnější období organizace pracovníků. A bude to uspořádání řad a souborů odspodu nahoru a ne shora dolů. Hromadná organizace dělnické třídy bude zahrnovat všechny pracovníky, včetně uvězněných, migrujících pracovníků, nezdokumentovaných, nezaměstnaných, koncertních dělníků, sexuálních pracovníků, pouličních prodejců, nezávislých dodavatelů a každého dalšího pracovníka, který chce systém marginalizovat. To zahrnuje dělníky, úředníky, pracovníky s nízkými mzdami a městské, státní a federální pracovníky.

Organizace dělnické třídy je víc než jen strategie. Je to absolutní politická nutnost - bez níž nemůžeme maximalizovat třídní solidaritu a zvítězit v rozšiřujícím se třídním boji. Největší rozdíl budou mít odbory, které jsou připraveny pomoci v tomto úkolu. Pokud však takové odbory nejsou zapojeny, nemůžeme dovolit, aby to zadržovalo dělníka, který se organizuje zpět.

Bude záležet na zaměstnancích, se vší pomocí a solidaritou, kterou můžeme poskytnout, na vytváření dělnických shromáždění nebo rad zaměstnanců na všech úrovních, od pracoviště po město a region. Výhodou shromáždění pracovníků je, že jsou otevřeni všem pracovníkům a nezaměstnaným bez ohledu na okolnosti. Měli by být otevřeni studentům a mládeži, důchodcům a všem ostatním, kteří mohou pomoci. Jsou-li otevřené, učiní dělnické hnutí potenciálně obrovským, inkluzivním a nezakrývaným vazbami na Demokratickou stranu nebo úzkými, omezujícími myšlenkami a koncepcemi, které jsou bohužel až příliš běžné u současného vedení organizovaného dělnického hnutí.

I když pracoviště, průmysl a geografie zůstávají ústředním prvkem organizace pracovníků, změny a nové podmínky vyžadují nutnost organizovat pracovníky mimo jejich pracoviště a navzdory jiným okolnostem jsou možné a nezbytné. Protože se mnoho bojů rozvine do větších bojů - a pak politické boje a později do bojů o moc - bude strategickou nezbytností minimalizovat vše, co vytváří bariéry a hranice v organizaci dělnické třídy.

Pojďme se připravit na to, co leží před námi!

Pro ty aktivisty, kteří jsou demoralizováni do konce kampaně Bernie Sanders a jsou vypáleni poté, co se věnují tolik energie obtížným bojům, které se neukázaly dobře - ti, kteří věřili, že lepší svět je možný, ale v poslední době tuto víru zpochybnili, nebo kteří jsou traumatizováni a cítí se bezmocní tím, co se stalo v posledních měsících nebo dokonce dříve - dejte pozor.

Rozdíl mezi světem před několika měsíci a dnešním světem je nevyčíslitelný. Vše se změnilo. Mnozí z nás teď cítí utrpení, strach a nejistotu. Ale z takových porodních bolestí se rodí revoluce.

To, zda lze kapitalismus ukončit dříve než později, nezávisí pouze na vůli revolucionářů. Musí existovat i jiné podmínky, které jsou mimo naši kontrolu. Naše vůle a připravenost by se však mohla stát rozhodující. Pokud nejsme ochotní a připravení, jsme pak ochotni posunout úkol ukončení kapitalismu na jinou generaci a umožnit systému, aby pokračoval v mučení a ohrožení planety a veškerého života na ní?

Pracujme na obnově sebe a vzájemném obnovování, abychom mohli vytvořit historii. Dělníci a utlačovaní lidé na této planetě potřebují oddané revolucionáře, kteří jsou ochotni vše obětovat, aby vydláždili cestu pro nový svět bez jakéhokoli útlaku. Nepotřebují revolucionáře, aby se nahradili masy. Potřebují, aby všichni dali boji vše, co mohou, a potřebují ty, kteří dokážou tento život učinit svou prací.

Internetový překlad z angličtiny.