Praha 10 ruší sociální a zdravotní služby

03.10.2019

K 31. prosinci 2019 mají být zrušeny Lékařská pohotovost plus pohotovostní lékárna v poliklinice Malešice a dětská zubní pohotovost V Olšinách, přičemž další - přetížená - je až v Motole. Za poslední půlrok přitom na strašnické zubní pohotovosti ošetřili asi 500 pacientů, za rok přibližně tisíc. Lékařskou pohotovost v Malešicích loni navštívilo asi 5600 dospělých pacientů a 4200 dětí. Všechny tyto služby přitom vyšly městskou část jen na necelých 12 milionů korun ročně. Lidé, pracující v oboru, vedení městské části upozorňovali na problémy, které rušením vzniknou, přesto k jejich zkušenostem nebylo při rozhodování přihlédnuto. Dále byla výrazně omezena podpora dětí z dětských domovů a pěstounských rodin, které chtěly studovat na vysoké nebo vyšší odborné škole, podpora zůstala jen pro děti s trvalým bydlištěm v Praze 10, což znamená, že pro většinu dětí, které služby využívaly, bude nepřístupná.

Zrušena byla též počítačová učebna, kde se matky na mateřské a senioři učili pracovat s počítači, což jim výrazně pomáhalo, přičemž náklady byly minimální. Došlo též ke zrušení výuky angličtiny v mateřských školách - samozřejmě schvaluji větší podporu výuky češtiny pro děti, jejichž mateřským jazykem čeština není, nestavěla bych ale tyto výuky proti sobě, důležité je obojí. Za výrazný problém považuji i zdražení pobytu na škole v přírodě pro děti z naší městské části. Dřív byla cena 1000 korun za týdenní pobyt, nyní je to už 1700 korun, což bude problém pro rodiny dětí ze sociálně slabšího prostředí, kvůli tomu se některé nebudou moci pobytu zúčastnit, což do dětských duší vryje rány nespravedlnosti. Dražší budou i obědy ve školách. Zrušena má být služba provozu speciálních automobilů, které jsou uzpůsobené pro lidi s handicapem, kteří jich mohli využívat, když potřebovali někam dovézt. Všechna uvedená rozhodnutí považuji za zbytečnou likvidaci fungujícího nastavení systému sociálních a zdravotních služeb v naší městské části. Jinak řečeno - vyléváte vaničku i s dítětem.

Za zbytečné a svým způsobem asociální považuji rozhodnutí Rady městské části zvednout o sto procent daň z nemovitosti, přičemž bylo obejito zastupitelstvo. (Pro info - na základě žádosti opozice bylo svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, které vedení svolalo na dobu, kdy je většina veřejnosti, které se opatření dotkne, v práci. Navíc následně nebyl ani schválen program schůze. Zastupitelstvo informativně bod projednalo až na dané schůzi.) Toto jednání považuji za nesociální vzhledem k seniorům a dalším lidem, kteří mají hluboko do kapsy, bydlí ve svém bytě a zvýší se jim náklady. Považuji je za nesociální vzhledem k drobným podnikatelům, kterým se zvýší náklady za nebytové prostory. Zdraží se tím už dnes vysoké pronájmy bytů, neboť jejich majitelé toto břímě přenesou na ty, kterým byty pronajímají. Navíc městská část zdražuje i nájemné v obecních bytech - a to ze 111 korun na 140 korun za metr čtvereční. To podporu dostupného bydlení nepřipomíná ani vzdáleně.

Tato opatření nelze svádět na nedostatek peněz. Od roku 2012 má totiž Praha 10 na svém účtu přibližně 1,2 - 1,4 miliardy korun, vlastní, respektive spravuje, přes 3,5 tisíce bytů a velké množství nebytových prostor, o čemž se mnoha jiným městským částem jen zdá. Pokud je i toto málo, proč vedení městské části uvolnilo tolik zastupitelů, kteří jsou nyní placeni (je to historicky nejvyšší počet v Praze 10), proč je nakupován nový nábytek do kanceláří atd.?! Vedení radnice by mělo konat ve prospěch občanů a nekomplikovat jim život.

Převzato z Haló novin.

Autorka Andrea Cerqueirová