Příspěvek ke zdraví, výživě a k prevenci nemocí – pro zdravého dospělého člověka /rámcově – pro praktické použití/

08.12.2022

Výživa je jeden z faktorů, které ovlivňují náš zdravotní stav - pozitivně nebo negativně.

Spěcháme, konzumujeme a žijeme dle svých názorů a dle vlivu okolí, co nás rodiče naučili, co jsme studovali, jakou profesí se zabýváme, jakým zájmům se věnujeme... Taková je dnešní doba. Zdraví je však náš poklad, naše zlato, vedle našich dětí, rodiny.

Když shrnu věci důležité, tak se dostávám k tomu, že v rámci prevence Vám radím toto - promiňte mi to, vy, kteří nejste zdravotníci, mít d e n n ě s t o l i c i . /Někteří odborníci říkají, že stačí stolice za týden 3 - 4 x / - možná ve stáří, kdy je stravy méně potřeba./

Obsah vlákniny ve stravě působí kladně na peristaltiku střev.

Při našich denních aktivitách bychom více měli myslet na to, co jíme, zda máme ve stravě denně dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny i vody v rámci pitného režimu.

/Jsou i lidé, kteří se domnívají z nevědomosti, že tělo vylučuje z důvodu, že nemá zájem

o přijatou stravu./

Dovolte mi dále pár poznámek:

Opomíjí se konzum džemu s kousky ovoce /uvnitř sklenice jsou vidět/, doporučuji 2- 3 lžíce, i více, denně - třeba při snídani.

Denně jedna stolice je třeba /hustší konzistence ukazuje na dostatek v l á k n i n y

ve stravě - z ovoce a zeleniny a trochu z příloh, např. při konzumaci chleba s celozrnnou moukou. Vláknina je důležitá pro činnost střev /peristaltika/.

ovoce a zeleniny /např. rajské/- denně několikrát dle hmotnosti těla -v celkovém množství

30 - 40 dkg pro osobu s hmotností 60 - 65 kg a dále je třeba zohlednit další faktory ...

Nezapomínejme na luštěniny /čočka, hrách/.

Obohacujme jídla o celozrnnou mouku /recepty/,

Vnitřnosti mají nižší energetickou dávku než maso - játra, ledviny.

Vejce jsou sytivá.

Polysacharidy ve stravě - důležité - hlavní zdroj energie pro člověka - v přílohách - např. knedlíky /domácí se opomíjejí!!!/, rýže, pečivo - chléb, housky, špagety - denně cca 35 - 40 dkg pro dospělého člověka s hmotností 60 - 65 kg - nebát se těchto příloh v jídelníčku

k udržení štíhlé postavy

Kdo jí hlavně m a s o - bývá po obědě unavený /např. o víkendu při domácím hojném vyváření klasických českých jídel včetně bohužel spotřeby tuku/. Je to tím, že jedna čtvrtina energetické dávky masa je použito k metabolismu - látkové přeměně - v játrech.

V tuku masa zvířat mohou být obsaženy i polychlorované uhlovodíky z polí, které jsou rakovinotvorné, proto v prevenci chorob /i vzhledem k příjmu jiných cizorodých látek

v potravě.../ je dobré dodržovat častější stolici, a to denně/nejlépe ráno/, ne méně, abychom nevstřebávali tolik cizorodé látky ze stravy /schválené množství k přidávání do potravin

pro delší dobu úchovy, k lepší vůni atd. při výrobě potravin, ale i jiné látky, vznikající důsledkem pochodu kažení při manipulaci s potravinou aj./. Pochod vstřebávání

po konzumaci masa trvá ze střeva déle, proto může způsobit i zbytečně zácpu /nejsnadněji se vstřebává právě voda/ a tím spojené další zdravotní neduhy /při delším setrvání ve střevě se tak snadněji vstřebají i cizorodé látky/. Kdo má rád maso, zanedbává často příjem zeleniny a ovoce, a proto se o tomto problému více rozepisuji.

Je třeba myslet na játra v těle /strava s velkou spotřebou alkoholu - cirhotické změny nenávratné, omezení funkce jater pro látkovou přeměnu/.

I u mladých osob /studentů/ bylo zjištěno, že bývá zbytečně větší spotřeba masa, než je třeba, i množství mléčných bílkovin.

Grilování nedoporučuji /pouze grilovat na zařízeních , které schválil hlavní hygienik/.

Tuky snižují imunitu - na to je dobré myslet /i když jsou také potřeba, ale mají vysokou energetickou hodnotu/.

Zapomíná se obohatit jídelníček plněnými sladkými knedlíky /posypat např. skořicovým cukrem, s jogurtem, bez omaštění/. Je to méně energeticky hodnotné jídlo oproti masnému.

Špagety lze ohřívat ve vodě.

Mezi technologickými postupy přípravy pokrmů upřednostňuji vaření a dušení.

Denně je vhodná spotřeba cca 2,5 l vody v tekutinách k pití nebo polévce /ráno vlažná a teplá

k pití působí prý kladně pro zdárnou stolici/.

jogurt - kupuji velké balení, bez přísad, 0,4 l - denně trochu /spotřebovat do 3 dnů/

denně jíst často - 5 x denně

koření - někdy bývá dlouho načatý obal - vlhkost /nejlépe doma uzavírat těsně obal a používat gumičku ke stažení /i na moukách, sušeném mléce apod./

Hořčíku /Mg/ je nedostatek ve stravě, ten je obsažen právě v ovoci a zel., v přílohách /má i kladný vliv na chování lidí/.

Upřednostňuji domácí přípravu pokrmů /vaření/ se znalostmi základů hygieny při přípravě pokrmů nejlépe - doporučuji kurzy k vaření - nesmažím řízky, ani karbanátky, používání strouhanky jsem odstranila /strouhání housek/- omezeně je dnes konzumuji.

Čokoláda působí více směrem k zácpě.

Med je dobrý ve stravě /1 lžička nebo lžíce denně, i méně - sama jej požívám málo/.

Ve vyšším věku se méně spí a je nižší energetická potřeba /nedochází už k regeneraci tolik/.

U starých lidí je třeba, aby tělo bylo posilováno přiměřeně fyzickou aktivitou, aby nesláblo a aby si nebralo energii ze stávajících svalů /které by se jinak zmenšovaly/, proto doporučuji jako pro tělo "šetrný" zdroj energie právě upřednostňovat ve stáří přílohy - pokrmy z obilovin, brambory, rýži.

Střeva samotná si potřebují také odpočinout - 8 až 12 hod. /tzn. spánek, snídaně omezeně/.

Zajímavé je myslet na to, na čem spíme - dobrá matrace, ne moc měkká, aby průchod obsahu střevem nemusel vykonávat pohyby proti gravitaci, kdyby prohlubeň pod námi byla velká kvůli měkké matraci. Jinak by mohlo dojít k pozastavení části obsahu a ke vzniku divertikulu a nebo k zánětu až k nádorovému bujení.

K dobré činnosti střev - peristaltice - a k prevenci zácpy - pomáhá kromě dostatečného přívodu tekutin v průběhu dne - také dostatek pohybu, chůze na čerstvém vzduchu, posilování břišního svalstva, např. vleže cvičením nohou - zvedání, plavání /30 minut min., pohyb těla ve vodě/, odborná masáž břicha, otužování, klidný a dostatečný spánek, odstranění rušivého vlivu přepětí nervové soustavy, dobrá zábava /mít radost/, tanec... Někdy je možné použít Zaječickou minerální vodu /z lékárny/.

Z doplňků stravy je doporučuji B-Komplex - denně 1 draže, hořčík / v zelenině a ovoci nejlépe/.

MUDr. Dagmar Wernerová

lékařský obor hygiena /osvědčení ČLK/