Válka o vodu

18.04.2021

"Chcete ušetřit tisíce korun jako soukromé osoby a desítky tisíc až miliony jako firmy?" Nelekněte se, toto není věta podbízející úžasný reklamní produkt.

Byť vlastně voda je skutečně mimořádný produkt, bez kterého umíráme po pár dnech. Ano, ušetřit za vodu takové částky lze jedině, pokud se zbavíme zahraničních koncernů, které jsou doslova "žábou na prameni".

Jen za roky 2010 - 2018 jsme zaplatili navíc 21. 938. 683. 000,- Kč díky generování zisku pro zahraniční koncerny!

Tyto subjekty najímají vlivné lidi, kteří užívají svůj vliv při domluvě smluv, či ovlivňují poslance při projednávání pozměňovacích návrhů. Z toho poté vznikají rozsáhle lobbistické sítě. Prostředky pro podporu politických stran jsou součástí manévru zkušeného plánovače boje za urvání miliardových zisků a získávání peněz státu na projekty, které koncerny navrhly. A když služební politici koncernů prohrají volby, jdou do koncernu pracovat.

Politik, který před tímto zavírá oči a ignoruje závažnost problému, se stává spoluviníkem. Ve všech politických stranách, včetně KSČM, je třeba propojit všechny slušné lidi v boji za právo na vodu jako veřejnou službu, nikoliv zdroj generování zisků.

Věřím, že tím spíše KSČM, která chce být stranou systémové změny, se tímto musí zabývat, pokud chce dlouhodobě přežít jako skutečně komunistická, nikoliv laciná atrapa odhozená na smetiště dějin...

Vodu má pod svou správou stát, avšak stává se ovcí, jenž je stříhána pro zisk kapitálu, protože díky privatizaci původně státních podniků do rukou měst a obcí, které následně byly pochybnou formou zbaveny možnosti ovládat peněžní toky - to zásadní kolem vody ovládá nadnárodní koncern. Vina je jak na místních politicích, tak i na státu, který měl tzv. zlatou akcii, a mohl tomu všemu zabránit. Ti, kteří tehdy ovládali stát, pomohli často protiprávně koncernům ovládnout peněžní toky a zisky z vody. Na vině jsou mnozí tehdejší vrcholoví politici z ODS a ČSSD.

Zastupitelé podlehli proradné manipulaci a lžím, že přichází investor, který za ně vše vyřeší. Rozsudky, které publikuje nadační fond PRAVDA O VODĚ, dokládají, že do schvalovacího procesu vstupoval různým způsobem místní zkorumpovaný politik sedící v radě vodárny, důvěryhodný pro své politické kolegy ze zastupitelstva. Ti byli často oslepeni pestrobarevnou fasádou "atraktivních balíčků" údajného strategického partnerství. Součásti "atraktivního balíčku" byla lež, že cena vody se měla zvedat jen o inflaci.

Část politiku a část vodohospodářů, kteří nyní často pracují pro koncerny, tehdy rozhodla, že rozdělí část vodárny, kdy nákladovou část ponechá na bedrech měst/státu/občanů a ziskovou vyvede do rukou koncernu. Díky tomu je dnes zisková marže u vody v některých regionech až 40 %!

Jak to, že není v rukou státu rozhodování o ceně? Zahraniční koncern ovládající prodej vody je oprávněn inkasovat ziskovou marži a má v rukou peněžní toky, zatímco ten kdo vlastní infrastrukturu, toto právo nemá.

Kupříkladu koncern Veolia provozující síť vodáren a kanalizací tvrdí, že to, co odchází ve formě zisku do zahraničí je jen umořování zisku. Sedm miliard, které zainvestoval v počátku, roku 2013 byla investice umořena. Doslova ze středy na čtvrtek toho roku na jednání byla zastupitelům předložena stostránková smlouva, o které poměrná většina rozhodla kladně. Myslím, že vyhrála stádnost a korupční zájmy mnohých lumpů, o tom, že Veolia bude na dalších 15 let provozovat síť vodáren a kanalizací.

Toto se rozhodně netýká jen Prahy. Ve všech koutech naší krásné země najdete mnohý příklad.

Tak třeba Zlín: 80 milionů činila vstupní investice a pak nastavili systém, který jim umožňuje ročně si těch 80 milionů brát zpět jako zisk. Toto je smluvně nastaveno na 30 let.

Zbavit se vodárenských koncernů a zlikvidovat korupční prostředí vyžaduje úsilí mnoho lidí.

Avšak bude to ziskem pro celou naše občany a stát. Ušetřit sobě a lidem desetitisíce, obcím stamiliony.

Peníze, které nám chybí na investice, na záchranu a obnovu zničených zdrojů vody, včetně vybudování vodu šetřících výrobních způsobů, naše společnost nezbytně potřebuje.

Je to spravedlivý boj za sebe, naše blízké, okolí, celou naši společnost. Tento boj již začali sami občané, kdy již 35.000 podepsalo petici VODA JE ŽIVOT, kde prosazují přijetí 10 zásadních principů, aby prodej vody sloužil těm, kteří jako jediní vše kolem vody zaplatí - občanům. Zde je stránka petice www.pravdaovode.cz/petice 

Doporučuji všem si ji přečíst.

Spojence najdeme napříč politickým spektrem. Dovolím si říct, že toto není ani kapitalismus, protože do vodárenství evidentně žádný kapitál nepřichází. Jde o koloniální vykořisťování a to je pro nás, komunisty, programovou výzvou systémové změny. Boj za vodu jako veřejnou službu je součástí této změny.

Lidem je třeba prokázat, že i v tak těžké době jsou komunisté nejen hesly a pokřikem, ale konkrétními činy k nápravě.

Jeden opravdu silný projekt hodný následování i podpory je nadační fond Pravda o vodě.

Zde je jejich webová stránka:  https://pravdaovode.cz/

Chceme-li změnit společnost pro socialismus, nesmíme se vzdát konkrétních kroků pomoci vykořisťovaným k jejich lepší budoucnosti v tomto kapitalistickém tunelu odvádějící nejen vodu...

Michal Klusák

Předseda OV KSČM Praha 10