Zamyšlení ( nejen) nad jednáním ústavních právníků ve sporu Fiala a Zeman

16.12.2021

                Ve dnech 8 a 9 října 20021 proběhly volby do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky (dále jen PS PČR). Volby dopadly tak, jak dopadly. To je otázka politická. Cílem mého zamyšlení není analýza příčin a důsledků voleb z politického hlediska, ale naopak se zamyslet nad právními aspekty toho co nastalo po volbách. Nejprve došlo k jednání mezi vítěznými koalicemi SPOLU a PIRSTAN. Samozřejmě shoda byla jasně nalezená. A vítěz voleb, tedy ODS reprezentovaná Petrem Fialou začal sestavovat vládu. Politická otázka je vztah Pirátů a STAN. Nicméně došlo k tomu, že koalice 5-ti stran se dohodla na kandidátech na ministry budoucí vlády. Strana, která má 4 poslance chce 3 ministerstva. Poněkud zvláštní, ale dobře.

Petr Fiala je prezidentem republiky jmenován designovaným premiérem. Takto to nazývají novináři a mnozí bohužel i někdy " z leknutí právníci " , kteří navíc učí na právnických fakultách. Nejde o slovo designovaný, ale o slovo premiér. Toto slovo totiž zavedl kdysi jako předseda vlády a ODS kdysi soudruh, který byl v KSČ a je absolvent Žižkárny, dnes pan Mirek Topolánek. On totiž jasně neznal a nezná Ústavu ČR. Tam ve třetí hlavě čl. 62 písm. a) je uvedeno, že prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády. A mj. v čl. 67 odst. 2 je napsáno, cituji " Vláda se skládá z předsedy vlády, místopředsedů a ministrů". Čl. 68 odst. 2 opět cituji " předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstvech nebo jiných úřadů". Tedy zde není ani slovo o premiérovi. Jasné je kde se toto slovo vzalo. Totiž ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Ano, tam mají premiéra. Ale zpět k Petru Fialovi.

On předložil návrh členů vlády podle Ústavy ČR s tím, aby prezident republiky tyto kandidáty jmenoval. Otázka je jiná, že došlo k setkání jednotlivých kandidátů s prezidentem republiky. A Piráti navrhli jednoho člověka za kterým nejen oni, ale i sám Petr Fiala stál a stojí. Jde o Jana Lipavského.

Osobně se nedivím prezidentovi republiky, jak se zachoval vůči tomuto kandidátovi. Pravda, v dosluhující vládě jsme měli i ministra, dokonce svého času i dvoj ministra vnitra a zahraničních věcí, který měl a má jen maturitu. A Jan Lipavský je bakalář. Už toto je úspěch. Ale na funkci ministra zahraničních věcí to bohužel nestačí. Nedokážu si představit jednání s politik z EU a dokonce ani a to ani ve snu setkání, aby narovnal vtahy mezi ČR a RF, tedy s ministrem zahraničí S. Lavrovem. To setkání by byla katastrofa pro ČR. Navíc právě tento člověk jasně se vymezil ve vztahu k RF a ČLR , ve věci dostavby JE Dukovany. Proto byl přijat zákon " lex Dukovany". Další problém, který tento člověk má je spojení se Sudeťáky. No jistě, protože oni u nás mají už víc lidí na spojení mj. Petr Fiala, olomoucký arcibiskup Graubner ( slavný výrok milí krajané), plzeňský arcibiskup, jistý Bohuslav Sobotka, tedy kdysi člen ČSSD a bývalý předseda vlády a dokonce strany, jistá p. Maláčová, p. Marksová, také z ČSSD, ale také bratr Pavel Bělobrádek, kdysi člen vlády. Takže se není co divit, že kdysi Miloš Zeman prohlásil o B. Possletovi, že to je " Hitler po výkrmu". Další věc je, rozpor mezi prezidentem a Janem Lipavským ohledně podpory Izraele a přestěhování našeho velvyslanectví.

A Petr Fila už jako designovaný předseda vlády řekl, že pokud Miloš Zeman nejmenuje Jana Lipavského tak podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. A tady je ten kámen úrazu ústavních právníků z PF UK. Česká Televize oslovila Marka Antoše, což je vedoucí katedry ústavního práva PF UK, aby se vyjádřil k této žalobě. Ale také oslovila i jiného člena katedry této fakulty, totiž Dr. Preusse. Oni jsou docela mladí, ale přednáší, navíc mají více titulů, jak před jménem, tak za jménem. A hovořili tak, jak si to přála ČT, byť divák to nepostřehl. Jasně řekli, že Petr Fiala může žalobu podat. Nějak ale na něco zapomněli.

ČT oslovila i prof. Aleše Gerlocha z téže PF. A ten řekl jednoznačně. Pokud jde o kompetenční žalobu tak ze zákona o Ústavním soudu vyplývá jednoznačně, že tuto žalobu nemůže podat Petr Fiala jako předseda vlády, proti Miloši Zemanovi, ale žalobu může podat státní orgán proti státnímu orgánu. Tudíž vláda jako celek a jako státní orgán proti státnímu orgánu prezidentu republiky. Tedy nikoli jako osoba proti osobě. A tuto zásadní informaci ani jeden z výše uvedených právníků v ČT neřekl. Proto jsem jasně na straně prof. Gerlocha.

Ivo Látal