Komunální volby 2022 na Praze 15

Víme, co trápí Prahu 15  a její občany. 

 V prvé řadě je to nehospodárnost současného vedení MČ Praha 15. Za všechny problémy zmiňme alespoň předražený pingpongový stůl, který se stal námětem mnoha vtipů. Netransparentnost a uzavřenost radnice směrem k občanům pak vytváří pro vedení MČ bezpečné hřiště ke kšeftování, které rozhodně nepřispívá ke kvalitě života na Praze 15. Největším souvisejícím problémem je samozřejmě masivní developerská výstavba, která ukrajuje zeleň a zahušťuje už tak poddimenzovanou občanskou vybavenost. K bojům o parkovací místa a praktické lékaře se pak přidává každoroční boj o místa ve školkách pro tříleté děti.

To všechno bychom rádi změnili 

Pomozte nám v tom a přijďte dát ve volbách hlas KSČM!



Naši kandidáti

2. Jiří Pěnčík, 49 let, majitel firmy s kořením

1. Petra Prokšanová

Narodila se v roce 1985 v Praze. Vystudovala magisterský obor Sociologie na FSV UK, dnes je doktorandkou FHS. V Hostivaři žije s manželem, dvěma dcerami a psem přes deset let.

"Praha 15 je krásné místo k životu, klidné a plné zeleně. Alespoň zatím.

Stejně jako ve zbytku Prahy i u nás ale získávají stále větší moc developeři. Netrápí je, v jakém prostředí budeme žít, jestli děti budou mít kde sportovat a senioři trávit pěkný podzim života. Netrápí je, jestli bude kde parkovat a kolik dětí nastoupí do školek. Záleží jim jen na tom, kolik investičních bytů postaví, nejlépe na co nejlevnějších pozemcích získaných ne vždy čestným způsobem. Tomu je potřeba dát jednou pro vždy červenou. Vyřeší se tím totiž téměř všechny problémy naší skvělé městské části."

3. František Lojda, 68 let, strojní zámečník 


4. Stanislava Grössl Patrasová, 53 let, pracovnice odbytu

5. Jiřina Pěnčík Havelková, 45 let, manažerka logistiky

6. Jiří Dlouhý, 68 let, důchodce

7. Jana Kučerová, 70 let, učitelka

8. Jaroslava Dlouhá, 64 let, bankovní úřednice

9. Zbyněk Patras, 75 let, důchodce

10. Božena Kulfánková, 77 let, důchodkyně

11. Karel Vondráček, 78 let, důchodce

12. Marcela Vondráčková, 75 let, důchodkyně


Naše priority


ŠKOLKY - ZELEŇ - HOSPODÁRNOST

Masivní developerská výstavba na Praze není řešením bytové krize. 

Většina developerů své projekty ani primárně nenabízí k běžnému bydlení, ale jako investiční příležitost. Část bytů v těchto projektech by tak klidně mohla připadnout městu. 

Ruku v ruce s tím jde i problém občanské vybavenosti, kdy developeři nezohledňují potřeby nových obyvatel. Povinnou položkou při schvalování projektů by tak mělo být zabezpečení výstavby např. parkovacích míst, školek, hřišť, výsadba zeleně apod. z prostředků developera. Dnes je podle nové metodiky developer povinen přispívat na výstavbu infrastruktury městu, ale s těmito prostředky není vždy nakládáno hospodárně.


Potřebujeme dostupné předškolní vzdělávání pro všechny děti

Na Praze 10 (jejíž součástí byla dříve i Praha 15) fungovala před rokem 1989 síť 22 jeslí a 48 školek, která plně pokryla potřeby tehdejších obyvatel. Dnes MČ Praha 15 zřizuje 8 mateřských škol a pravidelně se stává, že nejsou přijaté všechny děti, které se do školek hlásí, respektive pro ty nejmladší zkrátka místo není. Připočteme-li děti ukrajinských běženců, které je nezbytné do školkových kolektivů integrovat, může se problém nedostupnosti ještě prohloubit.

To samozřejmě způsobuje problémy rodičům, kteří se již potřebují vrátit do práce (kvůli penězům nebo možné ztráty zaměstnání) a čeká je tak další rok s dítětem doma. Alternativou ke státním školkám jsou školky soukromé, které ale při pravidelné denní docházce včetně stravování stojí zpravidla přes 10.000 Kč měsíčně.

Řešením je navýšení počtu předškolních zařízení, s čímž mohou významně pomoci developeři, kteří by měli být schopni do svých obytných projektů zakomponovat i výstavbu adekvátního počtu školek (ale také parkovišť, zdravotnických zařízení, zeleně,...)

Rodiče ale chtějí do předškolních zařízení umisťovat i děti mladší tří let, třeba jen na několik hodin týdně. I oni si musí připlatit, protože síť státem provozovaných jeslí byla v ČR zrušena v roce 2012 bez adekvátní široce dostupné náhrady.

Ani návštěva mateřské školy ovšem není zcela zdarma (průměrná data ze zařízení na Praze 15). Za školné zaplatí rodiče 700 Kč/měsíc (vyjma předškoláků), za stravné 800 Kč/měsíc. K tomu připočtěme příspěvek na akce cca 600 Kč/pololetí a platbu výletů. Myslíme si, že rodičům by pomohlo, kdyby obědy v MŠ stejně jako docházka byly zdarma. Placení výletů pak může z kolektivu vyřazovat děti ze sociálně slabších rodin.

Vzdělávací, kulturní a sportovní aktivity musí být dostupné pro všechny děti bez rozdílu! Vzdělání a všestranný rozvoj dětí je ta nejlepší investice, která se nám v budoucnu rozhodně vrátí.


Zeleň, která nejen ochladí, ale i zkrášlí

Na Praze 15 máme štěstí, že žijeme v jedné z nejzelenějších pražských částí. Nedovolme developerům, aby to změnili.


Zahušťování stávající zástavby vede k nevratnému poškození zeleně a pár vysazených stromů do děr v betonu rozhodně není dostatečnou náhradou. O stávající zeleň je také potřeba pečovat, abychom si zachovali současný komfort našeho krásného bydlení. Není možné sekat ve vedrech veřejné trávníky takříkajíc na hlínu. Není možné kácet vzrostlé stromy bez náhrady, ani nechávat nově vysazené stromy bez závlahy.
Důležitou roli hraje i funkční estetika veřejného prostoru - fontány ochlazující okolí, osázené truhlíky a květináče s kvetoucími rostlinami pro hmyz, chov včel na střechách budov... Podle testu provedeného v pražském Karlíně dokáže městská zeleň udělat rozdíl teploty až 26°C. A to už je opravdu k zamyšlení.

Naše sídliště byla v minulosti plánována s ohledem nejen na důstojné bydlení, ale i na možnost trávení volného času, sport a relax. Tato filosofie se musí do plánování výstavby vrátit.