Beseda s mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Kubánské republiky v ČR Danielem Alonsem

02.12.2021

Dne 30. listopadu 2021 uspořádala Společnost česko-kubánského přátelství setkání a besedu s mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Kubánské republiky v ČR Danielem Alonsem. Této besedy se zúčastnilo 30 účastníků, resp. 26, přičemž v předsednictvu zasedli mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Kubánské republik, tlumočnice, nová konzulární úřednice velvyslanectví Kubánské republiky v ČR a předsedkyně Společnosti česko-kubánského přátelství. 

 V úvodním slově Jeho excelence pan velvyslanec sdělil, že za pár dnů odjíždí na dovolenou a bude jej zastupovat nová konzulka. Dále se vyjádřil s informace, jak probíhá situace s covid-19 v současnosti na Kubě. K vlastní krizi viru na Kubě uvedl pan velvyslanec následující. Kubánští vědci mají schválené 3 vakcíny a další dvě jsou ve schvalovacím procesu. V současné době je proočkovanou na Kube taková, že obě dávky má 82 % obyvatel Kuby a jednu dávku má již 100 % obyvatel. Vir jako takový je na Kubě pod kontrolou a nešíří se tak rychle jako v Evropě. Navíc o výše uvedených číslech o očkování se moc neinformuje z jasných důvodů. Nelze totiž dopustit, že jedna země má tak vysokou proočkovanost. 

Kritické období na vir prožívala Kuba v červenci až září letošního roku. Samozřejmě, že se používají PCR testy a dokonce je zajímavé, že světová zdravotnická organizace WHO přiznala, že Kuba je velmi dobře proočkovaná a má největší proočkovanost na světě. 

Dále pan velvyslanec se zaměřil na demonstrace konané na Kubě 15. 11. letošního roku. Je zcela jasné, že tyto demonstrace jsou řízeny zvenku, zejména z USA. Novináři a reportéři televizních stanic vždy někde něco natočí a uvádí, že je to demonstrace proti režimu, který je na Kubě. Ale je to trochu jinak. Ano, jsou lidé, kteří jsou placeni zahraničím a dělají tyto demonstrace. Pravda je však taková, že naopak lidé demonstrují na podporu současného režimu. Navíc jsou oddělené funkce generálního tajemníka KS Kuby a prezidenta republiky, což je v souvislosti s novou ústavou Kubánské republiky. Navíc prezident republiky jezdí po celé zemi a diskutuje osobně s obyvateli a umí jim naslouchat. Bere si vše dobré co mu lidé říkají a snaží se tyto připomínky řešit ve prospěch lidí. 

Další pozitivní věc je, že se můžou lidé ubytovat na privátu. K očkování ještě pan velvyslanec dodal, že jsou očkovány děti mladší 5 let a ty vakcín jsou bezpečné jak pro dospělou populaci, tak pro děti. Nikde se nehovoří o tom, že Kuba věnovala své vakcíny státům jako je Nikaragua, Irán a dalším zemím. A tyto státy jsou Kubě za toto vděčné.

Ještě k demonstracím pan velvyslanec dodal, že údajně lidé byli na demonstracích zraněni, ale to není pravda, protože novináři viděli zraněné a zmanipulovali to tak, že to zranění tomu člověkovi způsobila zásahem policie. Kuba navíc razí heslo, že lepší svět je možný. 

Ale o tom se rovněž nemluví. Naopak jsou demonstrace na podporu současného režimu, ale takové, aby se tento režim zlepšoval. Např. tím, že je povoleno soukromé podnikání, když někam člověk přijede, tak Kubánci tohoto člověka ubytují, pohostí a ne, že jej vyhodí a nechají je jeho osudu. 

Lidé demonstrují za právo na sebeurčení a další pozitivní práva, která na Kubě jsou. Spíše ty demonstrace jsou ještě na větší podporu těchto práv. Dále pan velvyslanec sdělil, že prezident republiky jezdí po celé zemi a chodí i do odlehlých čtvrtí ve městech a diskutuje s lidmi. Pokud se týká internetu tak tento není zakázán, ale naopak se rozvijí po celé zemi. Zajímavá je informace, že mladí lidé chtějí vstoupit do KS a ten počet mladých členů strany roste.

Velice zajímavá informace, kterou sdělil pan velvyslanec je, že na Kubě lékaři mají lék, který neléčí, ale zpomaluje Alzheimerovu chorobu. Navíc tento lék se vyvíjel v USA. 

Na Kubě se už vyvíjí lék na léčení rakoviny plic. 

Poslední informaci, kterou sdělil pan velvyslanec byla, že se nesetkal u nás s nikým kdo byl na Kubě řekl mu, že to je tam strašné. Naopak, jak řekl pan velvyslanec setkal jsem se lidmi, kteří na Kubě byli a řekl mi, že se jim to tam líbilo a že už nevěří tomu co se u nás říká o Kubě.

Po vystoupení pana velvyslance byly dotazy k celkovému vývoji na Kubě a někteří účastníci vzpomínali jak jezdili na Kubu a všichni se shodli na tom, že by opět na Kubu jeli, ale že bohužel nyní je to velmi obtížné díky naší domácí situaci. 

 Následně byla akce předsedkyní Společnosti česko-kubánského přátelství ukončena. 

Můj osobní názor je, že akce velice podařila i přes malý počet účastníků.

Ivo Látal