Brambory vs. banány

12.04.2019

Je skvělé, že obchody nám přetékají zbožím, a to jakým! Vezměme si takové výživové bomby jako jsou brambory a banány. Banány! Kdysi tak exotické ovoce je dnes často levnější jak brambory. A nebo jsou brambory o tolik dražší? Možná spíše druhá varianta, vždyť při koupi brambor neobyčejné jakosti dostupné opravdu všem, kdo se nebojí sáhnout do peněženky a řádně jí ulehčit, při běžné kuchyňské úpravě jde skoro polovina koupeného pryč. Brambůrky vypadají na pohled hezky, sic malinké (pro šikovné kuchaře jde o výzvu, jak se zbavit co nejlépe šlupky a přesto stále držet cosi, co použijeme jako přílohu), o to však dokonaleji vypěstované tak, že hmota vypadá jako brambora, snad i chutná jako brambora, a jen škarohlíd se ptá, čím pak jste je chemicky ošetřili, že to má vevnitř takové černé tečky?? Nevadí, při správném vykrajování si i dietář příjde na své a z 1 kg má v hrnci tak 0,5 kg. To se nám to ale drží kalorie!

Tak si kup banán, nelíbí-li se ti to! Plný skvělého draslíku, přirozeně dozrávající ve skladech ze zelené podoby do čehosi příjemně žlutého. To nevadí, že s přirozeným procesem dozrávání to má společné asi tak jako kosmická loď v Hvězdných válkách s člunem amazonských indiánů. Pořád je banán top cestovatel až z Ameriky (doufáme, že se je někdo nenaučil ve velkém vyrábět z nějaké skvěle umělé hmoty), brambora je jen z Francie. Pardon, že je už naši předkové ve velkém pěstovali u nás, my si to přece můžeme dovolit, dovážet je... Naši EU sousedi nám je jistě rádi v době nedostatku snad i darují, fujtajbl, že by je snad prodávali ze ziskem. 

Ono kapitalismus vůbec není o zisku, tak jako stavba bytů develeperů není o jejich co nejvýnosnějším prodeji. Jen tak dále. Staňme se zcela závislými na dovozu a ono když by se to náhodou pardon "potentovalo " a bylo málo za moc, najdeme si na tom něco pozitivního. Třeba to, že budeme štíhlejší a o to více hbitější. Hbitější začít pracovat na tom, aby naše zem byla naše zem, a naše úroda nám stačila pro naší spotřebu bez zbytečných spekulací. 

Příště si povíme třebas o rajčatech, s těmi nás inspiroval modrý pták europoslanec, když mluvil o tom, že jich je dnes dostatek i v zimě. Je, jen rajče sice vypadá jako rajče, ale voní i chutná jako nafouklá umělá pěna. Pokud je pan europoslanec nekupuje jinde než my, že... 

Krásný bramborově banánový den... 

Michal Klusák

předseda OV KSČM Praha 10