Bydlení je právo, ne výsada!

05.02.2019

Mít v Česku průměrný plat je důvod k oslavě pro většinu pracujících. Bohužel ale 2/3 pracujících na něj nikdy nedosáhnou. A jak jsme na tom v této souvislosti s možností vlastního bydlení? Je na něj třeba vynaložit více jak 11 ročních průměrných platů. Zvláštní, že například v sousedním Polsku jich stačí 7, v Německu 5.

"Tak si pořiď hypotéku", křičí halekavá všudypřítomná reklama. Jenže banky nejsou hodný bohatý strýček, roční úrok je jejich zisk. Jejich zisky, naše ztráty. Ke všemu podmínky jsou dobře ušitá smyčka a v případě potřeby stačí zatáhnout. Navíc podstatná část je vlastněna ze zahraničí, takže naše peníze nevratně odtečou ze země.

Jaké je řešení? Je povinností České republiky začít stavět byty pro své občany. A KSČM je silou, která skutečně bojuje za občany této země. Socialismus budoucnosti je naší odpovědí. Kdysi křičeli, že komunisté stavěli králíkárny (tj. paneláky, překlad manipulace). Kde by lidé bydleli asi dnes, kdyby se to tehdy zanedbalo? V kapitalismu je jediná odpověď. Nemáš na to, jdi si pod most. A to my nedovolíme!


Michal Klusák, předseda OV KSČM Praha 10