Globální bezpečnost je i naší bezpečností!

09.07.2019

Je jisté, že globální bezpečnost je i naší bezpečností. Nikdo z nás si nepřeje válku v Evropě, ani nikde jinde ve světě, válku mezi jadernými mocnosti již vůbec ne. Bezpečnostních problémů je mnoho, jeden je však určující. Analytici nejrůznějšího zabarvení se zabývají možným ozbrojeným střetem USA/NATO s Ruskem a Čínou. Nezabývají se dopady ozbrojeného střetu, který by v jejich dikci rozpoutalo Rusko a Západ následně zdrcujícím způsobem potrestal agresora. Sdělují, že poměr sil mezi USA/NATO a RF je natolik jednostranný pro NATO, že Rusko nemá šanci uspět. Vychází z počtu techniky, lodí a letadel a aritmeticky mají pravdu. Tvrdí, že při tomto poměru sil nepochybně Rusko i Čína v prohrávaném střetu použijí jaderné prostředky. Proto Západ musí zbrojit, aby se ubránili rusko-čínské agresi. Obligátně k uchování demokracie, svobod a lidských práv a míru. 

Je však záhadou, proč Rusko již nezakrytě označeno za nepřítele nebylo drtivou militární převahou doposud potrestáno. Důvodů by bylo několik. Krym, Sýrie, Střední Asie, Venezuela apod. Položme si otázku. Jaký význam pro zmíněný poměr sil mají stovky základen a flotil letadlových lodí USA kolem Ruska a Číny, v době hypersonických prostředků, sofistikovaných systému elektronického boje, laserů, letounů 5G, jaderných ponorek nových generací, kosmických prostředků, super torpéd, dronů apod. Když vyloučíme jaderné strategické hlavice, tak velice sporný. V principu pro poměr vojenských sil nejsou rozhodující kvantitativní údaje, ale obrovské tempo kvalitativních změn na obou stranách, aktuálně s mírnou převahou na straně Ruska a Číny. Potvrzením je snížení rozpočtu RF na obranu cca o 3,5 %, aktuálně na 61,4 miliard dolarů ročně. Přesto si Rusko troufá s tímto rozpočtem zajistit bezpečnost své země a svých zájmů, proti výdajům USA přesahující 600 miliard dolarů. Střízlivá analýza dovoluje hodnotit, že USA/NATO se na RF a ČLR neodváží zaútočit velkým ozbrojeným střetem, I bez použití JZ, by to byl konflikt obrovských ztrát a škod na území USA, Evropy a Asie. 

Rusko má před očima tragédii SSSR, který se nechal uzbrojit tzv. hvězdnými válkami, navíc musí řešit dřívější dědictví spolu s dopady sankcí. Má prostředky odstrašení, s kterými nejde na veřejnost? Je to předmětem dohadů na západě i jinde, stejně jako spekulací o rozporech Ruska a Číny. 

Proto nastupují jiné metody k udržení pozic a k odvrácení ekonomických problémů a deficitu energetických surovin. Sankce, embarga, další a další cla, enormní náklady na zbrojení, kyberútoky, alternativní války, chaos ve světě z dílen CIA, mediální masáže. Ale žádný vítězný pochod ve prospěch USA se nekoná. Pouze trestání slabých států, které se nechtějí podřídit. 

Rozvrat Sýrie a Venezuely, pod tlakem Izraele provokace a hrubý nátlak na Irán, jsou aktivitami zoufalství. Část evropských zemí NATO. oddaluje závazek navýšit výdaje na zbrojení, EU a NATO se potýká s vážnými vnitřním problémy. Určující pro pozice ve světě vedle zbraní jsou a stále více budou energetické suroviny, souhrn ekonomického technologického potenciálu a schopnost vůdčích představitelů mocností s perspektivou řešit soudobé problémy světa. 

V rozporu se zdravým rozumem USA plánují souběžnou válku proti Rusku a Číně. Bezjaderný konflikt by znamenal obrovské ztráty a škody, nasazení JZ konec všeho. Spirála vzestupu vývoje a výroby vysokých technologií aktuálního zbrojení je důkazem, že na každou zbraň se dříve nebo později najde protizbraň. Nebezpečné není samo zbrojení, ale to, že se v určitém čase musí zbraně spotřebovat, proto USA produkují záminky k menším válkám, Irán a Hongkong jsou novými "bojišti". Reálný kvalitativní poměr sil jim více nedovolí.


Karel II.