Hodnocení současné politické situace k problému STAN

24.06.2022

           Od počátku volební kampaně v r. 2021 do PS PČR bylo jasné, že vzniklou dvě koalice, které nejprve pojedou proti sobě, pak se spojí, ale jasně to v nich jiskřilo uvnitř, ale i navenek již ve volební kampaně. Pravda je,že musel tehdy vzniknout demoblok, což se tvořilo ještě v minulém funkčním období, čili do říjnových voleb 2021 proti hnutí ANO. To sice vládlo v koalici s ČSSD a za tolerance, nikoli podpory KSČM. KSČM nakonec vypověděla toleranci, ale nutila tlakem vládu, aby byl sociální smír. To se samozřejmě moc nelíbilo jednak ČSSD, ale hlavně celé tehdejší opozici, dnes vládě.

Už při jednáních o sestavení vlády bylo jasné, že sice vláda bude nějak sestavena, ale moc společných průsečíků všechny dnes vládní strany nemají. První špína začala padat mezi tzv. PIRSTAN. Jedni svalovali vinu výsledků voleb na druhé. TOP byla jasně spojena s ODS a KDU to je strana, která se spojí třeba s ďáblem, hlavně, že bude u moci. Nakonec se projevilo při kandidatuře jednotlivých ministrů u prezidenta. Jasně bylo zřejmé, že Lipavský je učeň a na ministra zahraničních věcí nemá. Další adept na ministra práce a sociálních věcí je bývalý ministr zemědělství. Tomu rozumí, ale sociálním věcem ani náhodou.

Co si myslím, pokud jde Piráty. Tak třeba jejich předseda Bartoš. Před 2 lety byl ze soudu vrácen spis právě na Bartoše kvůli trestné činnosti ohledně drog. Dodnes se to k soudu nedostalo. Oni si myslí, že jsou odborníci. Jistě, ale na cestu do pekel. Podle toho také práce ministrů za Piráty vypadá a proto si vzal Fiala ještě ke své funkci i zahraniční politiku.

Nyní ke STAN. Má to vedení co má. První problém je Farský. Ten už dávno před volbami věděl, že pojede do USA a nikomu to neřekl, zejména pokud šlo o kandidaturu nejen na poslance, ale i mspř. hnutí. Kovářová zrovna také není čistá. Vždyť jednou řídila schůzi Sněmovny jako mspř. PS PČR opilá jak zákon káže. To prošlo. U Farského nikoli. A že v Praze na DPP je něco v nepořádku, to se ví dlouhé roky. Náměstek pro dopravu tam dávno nemá co dělat, ani neměl jít do funkce. Hlubuček, to je kapitola sama pro sebe. Ono to bude mít pěkné zvraty. Třeba dnes byla oznámena sebevražda jednoho z obviněných. Mimochodem ten podnikatel, čili hlavu gangu má prodlouženo od soudu nesvéprávnost, jak je uvedeno na internetu. Co se týče usnesení o zahájení trestního stíhání to muselo dát hodně práce, protože napsat 88 stran a nejen skutkový stav, ale hlavně odůvodnění to je fuška. A náměstek pro dopravu na magistrátu podle mě není také čistý, byť podal trestní oznámení. Také v tom jede.

Blíží se volby a je třeba odstranit některé strany nejen v Praze z magistrátu, ale i z vlády. Už se uvnitř ODS hovoří o tom, že na podzim bude opět krize vlády. Jeden scénář je, že bude rekonstrukce a bude vládnout ODS, možná ještě s jednou či dvěma stranami, ale i scénář, že vláda padne. A to b bla opět ostuda v rámci předsednictví. Pokud jde o Rakušana. Ten o všem co se děje v Praze byl informován Marvanovou už dávno před rokem. Podle seznamu. cz neměl sílu to řešit. Osobně si myslím, že ne neměl sílu, ale nechtěl to vidět a řešit. Jenže se přepočítal. Ví, že jsou krajské volby v Praze a oni moc velké preference sami nemají a budou mít velký problém se dostat do magistrátu. Gazdík tu rezignaci udělal, ne proto, aby se zachránil on, ale naopak kryje a zachraňuje Rakušana. To je zřejmé. Navíc STAN dnes má jen Rakušana a Kovářovou ve vedení, jinak mspř. už rezignovali. A Rakušan lže jako když tiskne, že neovlivňuje vyšetřování. Jasně, že ano, ale krásně skrytě, latentně. Už se upozorňuje na to, že ve funkci nejen předsedy , ale ministra vnitra nemá co dělat. Zase máme analogii. Po jmenování ministrem, resp. v tom mezidobí se sešel s bývalým policejním prezidentem a donutil jej k odchodu, protože do té funkce potřeboval svého člověka. Ten je až moc " velmi poslušný". A jeho náměstci také. Nakonec musí přijít na řadu Česká pošta. Tak krásně Rakušan odvolal, ne, že sám, generální ředitel se dohodl o rezignaci, ale donutil jej k rezignaci. Navíc Pekarová řekla, že je třeba prodat Budvar. To je hloupost - slušně řečeno nejvyššího řádu. Zbavovat se rodinného stříbra, prodat polostátní ČEZ toto je Pekarové podobné. Dokonce už jsem četl, že by mohla také říct, což zatím neřekla, prodat Českou poštu. Mimochodem ta je stejně už dávno v německých rukou. Takže cíle Pekarové, STAN a ODS jsou jasné. Prodat vše české, zlikvidovat zbytek průmyslu, zemědělství a vlastně udělat z republiky kolonii nejen SRN, ale i EU Místo toho, aby se vláda zabývala problémy občanů ČR, tak se zabývá UK a prodáváním zbraní. Ale dluh republiky je otřesný. A proti inflaci nedělá a nebude dělat tato vláda nic. Ta inflace není 16 %, jak se tvrdí, ale už teď se hovoří o 20 %. Zatímco vlády sousedních zemí pomáhají občanům např. Rakousko, Německo, Slovensko, tak u nás vláda nepomáhá.

Takže očekávám nejen horký červenec, srpen, po převzetí předsednictví první malér, ale dokonce i rekonstrukci vlády nebo předčasné volby.  Na závěr pro přehled, jak se vyjadřují jiní političtí komentátoři k předčasným volbám. Erik Best dnes na stránkách Parlamentní list.cz uvedl, že sice čeká malér, ale až na jaře. A stejný názor má i Petr Holec.

Mgr. Bc. Bc. Ivo Látal

člen OV KSČM Praha 4