Informace z demonstrace proti zdražování 18.6.2022

19.06.2022

Dnes od 15.00 hodin se konala demonstrace proti zdražování a vlastně proti současné vládě. Demonstraci pořádala KSČM, ale fakt je, že tam byli i lidé nejen z jiných politických stran, občanských sdružení, ale i občané, kteří se o tom dověděli náhodou. O této demonstraci jsem věděl a proto jsem se jí osobně zúčastnil.

Měl jsem, přiznám docela strach, kolik tam bude lidí. Ne kvůli počtu lidí, ale kvůli krásnému slunečnému počasí. Bylo mi jasné, že plno Pražáků odjede mimo Prahu. Moje velké překvapení, s čímž jsem tak trochu i počítal bylo, že tam přišli nejen důchodci, jak jistě budou zdůrazňovat média, ale co bylo hlavní. Bylo tam hodně lidí ve věku 35 - 60 let. A hlavně mladí lidé s dětmi nejen v kočárku, ale i se školáky. Moderátorem byl Milan Krajča, místopředseda ÚV KSČM pro občanský sektor. Jako první promluvila poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně ÚV KSČM ing. Bc. Kateřina Konečná. Vynikající projev. Stručný, jasný, věcný. Na faktech dokázala jaký je skutečný sociálně ekonomický stav republiky a co dokázala tato vláda z pár měsíců vládnutí. Projev byl mnohokrát přerušován skandováním demisi. Následovalo krátké jasné, stručné výstižné vystoupení bývalého ministra zahraničních věcí ČR a bývalého funkcionáře OSN Jana Kavana. V jeho vystoupení mě zaujala následující skutečnost. On sám řekl. Nedávno se vdala moje dcera a vzala si Angličana. Potřebují sehnat byt. A její manžel řekl, že v severní Anglii by byt, který zde sehnali, koupil za třetinu ceny,  co zaplatili u nás. Následovala vystoupení člověka, jehož jméno jsem přeslechl, ale on organizuje každý měsíce demonstrace proti vládě. Nakonec vystoupil kandidát na prezidenta Dr. Josef Skála, CSc. Opět stručné, krátké, jasné vystoupení.

Kateřina Konečná nejen jednou, ale mnohokrát poděkovala, rovněž tak Milan Krajča všem účastníkům, že přišli zejména v tomto počasí. Protože bylo sice nádherné sluníčko, ale pořádné horko. Na závěr se zpívala, jak řekl Milan Krajča, nejkrásnější píseň. Ano, jistě státní hymna.

Pravda, jen bohužel česká část. Ale pár lidí ( podle mého názoru bylo velmi správné ) začalo zpívat i slovenskou část federální hymny. Pochopitelně dav lidí se přidal.

Pokud jde o počet účastníků nedokáži to odhadnout. Ale pro představu. Od koně do části náměstí na úrovni Opletalovy ulice bylo uprostřed plno. Samozřejmě, co mě velice potěšilo, byla skutečnost, že jsem tam potkal lidi, nejen Pražáky, ale třeba z Brna, České Třebové, Ostravy, Přerova a dalších míst republiky. Velmi si vážím těchto lidí, kteří kvůli v podstatě hodině, protože demonstrace skončila v 16.00 h., přijeli do Prahy a obětovali vlastně den na tuto akci.

Mgr. Bc. Bc. Ivo Látal

člen OV KSČM Praha 4