Jak nezištnost vymýtila dětskou obrnu

05.03.2021
3. března 2021 uplynulo 28 let od smrti Alberta Bruce Sabina, amerického virologa-imunologa, který se rozhodl, že nebude patentovat svou vakcínu proti dětské obrně, aby jí všechny farmaceutické společnosti mohly vyrábět a nabízet všem dětem na světě.  Učinil tak stejně jako jeho předchůdce Jonas Edward Salk, který vynalezl vakcínu proti dětské obrně podávanou injekčně. Tím, že odmítl peníze z patentu, umožnil šíření vakcíny všem, včetně chudých. V 60. letech minulého století byly očkovány miliony dětí ve východních zemích, Asii a Evropě - a vakcína proti obrně zastavila epidemii. Dnešní farmaceutické společnosti a vynálezci vakcín proti COVID-19 by si měly vzít z lidskosti a nezištnosti doktora Sabina příklad.


V březnu před 61 lety byla v tehdejším socialistickém Československu spuštěna rozsáhlá kampaň právě na očkování proti dětské obrně. V kampani realizované v průběhu března, dubna a května (vždy 7 dní) bylo naočkováno přes 4 mil. dětí ve věku od 2 měsíců do 15 let. Proočkovanost dosáhla 94,1 %.

V roce 1961 bylo dosaženo eliminace a přerušení řetězce přenosu této strašlivé choroby. Československá socialistická republika se dokonce stala prvním státem na světě! 

Jaká je dnes situace ohledně očkování proti covid -19 v kapitalistickém Česku? Od ledna 2021 do března 2021 bylo naočkováno okolo 0,5 mil. obyvatel. Nejen v očkování bylo socialistické Československo úspěšnější...