JAK STAROSTA PRAHY 6 OPĚT ZAPERLIL

22.03.2022

Jak známo starostou Prahy 6 je p. Kolář. Jeho otec byl diplomat a byl jako velvyslanec ČR jak v USA, tak v RF. Otec je samozřejmě jednostranně jako politik a diplomat zaměřený. A takto by podle mého názoru být politik neměl. Syn, jak se říká se potatil. Toto nám předvedl již několikrát. Stačí si vzpomenout jak se zachoval vůči pomníku I. S. Koněva na dnes Vítězném náměstí v Praze 6. Pan starosta je člověk, který je jasně protirusky zaměřený. To již dokázal. Ale co bylo překvapivé, že v sobotu 19. března 2022 bylo zveřejněno na internetu následující. Ještě poznámka. Na Praze 6 jsou objekty velvyslanectví mnoha států. Některé objekty jsou těmto zemím pronajaty, jiné si dané země koupili od naší republiky a jiné objekty byly některým zemím darovány. A na toto poslední se chci právě zaměřit ve svém článku.

Jak známo budova velvyslanectví RF je majetkem RF. Nebudu zabíhat do historie a soudních procesů o spor budovy po převratu. Pravda je, že kdysi velvyslanectví SSSR mělo i svůj obchodní a výstavní pavilon na Sibiřském náměstí. Tam se konaly každý měsíc výstavy různého zaměření. Naproti této budově je škola kam chodily děti pracovníku velvyslanectví SSSR. To dnes mj. říká i pan starosta. Ono je to zčásti pravda. Jenže zapomíná dodat, že do této školy chodily i děti pracovníků velvyslanectví socialistický zemí. Tedy jasně hovořím o 80. letech minulého století. Pan starosta by nejraději zabavil majetek který patří Ruské federaci a je na území ČR. Velvyslanci RF napsal dopis, aby školu vrátili ČR a uvolnili ji pro děti běženců z Ukrajiny, nechť tyto děti se tam chodí učit. Jenže je zde problém, že škola je prázdná, protože ČR po zpravodajské hře Vrbětice vyhostila plno diplomatů RF a mj. i učitele z této školy. A tudíž ve škole nezůstal jediný učitel a jediný žák. Doslova článek, který jsem četl včera zněl. RF tu školu navalí. V článku je citován dopis pana starosty panu velvyslanci RF a odpověď pana velvyslance. Už jen to slovo navalí je totálně nediplomatické. Samozřejmě, že pan velvyslanec oprávněně upozornil na to, že jde o dar naší republiky SSSR. Ten dar byl předán v 70.-tých letech minulého století.

O této korespondenci se dozvědělo naše ministerstvo zahraničních věcí a vydalo celkem správné prohlášení. Trochu odbočka. Ještěže první náměstek ministra zahraničních věcí je zkušený diplomat. Navíc, jak se lze dočíst v kuloárech dnešních vládních stran někteří členové ODS, KDU a TOP říkají ministrovi zahraničních věcí učeň. Ono to je vlastně pravda. Protože on zkušenosti se zahraniční politikou nemá.

Zpět k tomu prohlášení. Zcela správně v prohlášení je uvedeno, že zabavení majetku RF na území ČR by mělo velmi špatné důsledky na česko-ruské vztahy. Ano, mělo, protože t vztah jsou nejhorší od vzniku naší republiky právě po hře Vrbětice. Správně v tom prohlášení a to osobně velmi podporuji je uvedeno, že v okamžiku kdyby ČR zabavila majetek RF na našem území bude následovat reciprocita. A že ČR v zahraničí má majetek je jasné. V tak velké zemi jako je RF je toho majetku jistě hodně.

Závěr je jasný. Pan starosta Prahy 6 opět přestřelil . Díky v tomto případ výborné práci MZV ČR byla odvrácena další ostuda naší země vůči jiné zemi. Ještě jeden psychologický moment. Bohužel děti si nevybírají své rodiče. Ale syn diplomata , navíc starosta a dnes poslanec PS PČR by takto zcela jasně hovořit neměl. To je odsouzeníhodné. Nejhorší však je, že pan starosta si trval na svém.

Mgr. Bc. Bc. Ivo Látal  

člen OV KSČM Praha 4