Jaká bude KSČM?

03.04.2019

Stále okolo sebe ve zvyšující se míře slýchám "KAM TO TEN SVĚT SPĚJE" se spoustou nepublikovatelných dovětků.

Společnost má k dispozici hodně odborných analýz vyjadřujících se k celé řadě společenských problémů, ale při řešení těch problémů vždy narazí na současné limity liberalismu a kapitalismu.

Proč tomu tak je a proč je v naší společnosti Karel Marx tak zatracován? Stačí jeden krátký výňatek z jeho velkého díla: " Zajistěte kapitálu zisk 10 % a zůstane lhostejným, při 20 % zisku ožije, při zisku 50 % je připraven si srazit hlavu, při 100 % pošlape jakákoli lidská práva a při 300 % zisku neexistuje žádný zločin, který by se neodvážil spáchat, i kdyby měl viset." Bylo to napsáno před více než 100 lety.

Proč komunisté (a řada levicových subjektů společně s nimi) prosazují socialistickou alternativu?

Protože peníze za kapitalismu jsou cílem, peníze za socialismu jsou jen prostředkem. Je to zároveň i částečná odpověď na otázku, kde na to vše, co minulý systém zajišťoval, získával peníze.

Protože doba je turbulentní a dynamická, připravuje KSČM úpravu svého stranického programu, který bude reagovat na nové společenské jevy a události. Samozřejmě, že socialismus je stále naším cílem, i když cesty k němu mohou být klikaté.

Vážený levicový čtenáři, pokud máte nějaké podněty nebo myšlenky, které by se podle Vás měly objevit v programu naší strany, napište nám. Napište nám třeba i o svých konkrétních představách o budoucím socialismu, na co by měl navázat a v čem by se měl lišit.


František Lojda

Tajemník OV KSČM Praha 10