Jakou máme demokracii

20.01.2024

Jsem člen KSČM od 22. února 1990, kdy hodně lidí ze strany odešlo, odcházelo a vystoupilo z KSČ. Naopak já jsem byl vychováván v rodině komunistů, oba rodiče byli členové strany od roku 1952, tatínek do své smrti roku 2013 a maminka do roku 2023. Záměrně nepíši data úmrtí rodičů. Ale já je jasně vím. Toto není podstatné. Pro mne je podstatné, že se dívám a chodím na akce OV KSČM Praha 10, byť bydlím jinde.

Nyní ke mně. Jsem bývalý příslušník kdysi SNB, později Policie ČR kdy jsem sloužil 26 let tomuto státu. Nejprve na jednom Místním oddělení v Praze a v té době jsem vstoupil do KSČ. Za nějaký čas u policie jsem zpozoroval, že dojde k její reorganizaci a já jsem odešel na úsek vyšetřování. Nejprve na okres Praha západ a po třech letech na jedno oddělení vyšetřování v Praze. Tam jsem byl 20 let.

Mezitím jsem si plnil svůj sen. Totiž dosáhnout co nejvyššího právního vzdělání. To se mi podařilo. Potom jsem byl vyštván, protože můj nadřízený sice se mnou chodil na jednu VŠ, ale vydržel tam celé 4 měsíce. Já tu školu dokončil, po několika letech jsem šel na další školu, ale to byly dvě vysoké školy současně. Uznali mi vzdělání, ale musel jsem přesto vykonat rozdílové zkoušky. To se mi povedlo a já získal další dva tituly.

Ale v rámci toho, že jsem měl být apolitický, jsem naopak dělal politickou práci. V rámci odborného zázemí strany. Díky tlaku šéfa a změně zdravotního stavu maminky jsem odešel od PČR a 5 let jsem se o maminku staral až do její smrti. Hledal jsem si práci, což mi Úřad práce znemožnil, protože prý jsem překvalifikován. Nicméně jsem se přihlásil na ÚMČ nebudu říkat, na kterou kde zda bych se svým právnickým vzděláním mohl být přísedící u soudu v Praze. To se povedlo a 4 roky jsem toto povolání, vlastně čestnou funkci vykonával. Opravdu vydělal jsem si " hrozné peníze". Měsíčně celých 500 Kč čistého.

Letos v prosinci mě soud oslovi zda chci pokračovat v této funkci. Jasně jsem řekl, že ano. Tak jsem byl pozván na ÚMČ a tam jsem dal souhlas. Rada zastupitelstva mě schválila, ale nastal problém při projednání na zastupitelstvu. Jeden člen zastupitelstva za politickou stranu "Praha Sobě" na mě vytáhnul to, že jsem kandidoval do zastupitelstva, to bylo ani tak nevadilo, ale za koho a to byl problém. Za KSČM. Nakonec z toho vzniklo usnesení, kdy v jednom bodě jsem výslovně jmenován, že nejsem schválen na další období.

Tady je vidět jakou máme po 34 letech od "plyšáku", tedy tzv. sametové revoluce demokracii. Mimochodem ten člověk co toto říkal je bývalý ne komunista, ale byl u komunistů, později OF, pak ODS a dnes strana Praha sobě.

Takže se o sebe musím postarat sám. Byť na soudu bylo velké zděšení, ale to už je jedno. Prostě radnice, která byla hrozně obměněna, u mě skončila. Byť mě chtěli přijmout na hlavní pracovní poměr. Ale díky tomuto rozhodnutí jsem řekl jasné ne, takovou radnici podporovat nebudu.

Mgr. Bc. Bc. Ivo Látal