K památce masakru v Úsobské ulici

06.05.2020

Když se dnes procházíte poklidnou krátkou ulicí na Praze 4, v blízkostí metra Budějovická, s názvem Obětí 6. května, nikdy by vás nenapadlo, k jaké hrůzné události před více jak 75 lety došlo. Těžko říci, zda-li alkohol spojený s chtivostí při pohledu na tehdy velmi moderní domy, či vztek, že německým oddílům se stále nedaří prorazit do centra města, byl impulzem pro oddíl esesáků k hrůznému masakru. Možná obojí. Esesmani nejdříve vnikli do domu čp. 255. Tady je brutálně zavražděno celkem 37 osob, z toho 10 dětí ve věku od 6 do 15 let, 13 žen, z nich dvě těhotné, a 14 mužů. Zachránilo se pro svědectví 12 osob, které před střelbou padly na zem a předstíraly, že jsou mrtvé. Po vraždění esesmani vyrabovali 21 bytů a zapálili je. Stále neuspokojení v bestiálním činěním pokračovali po 21 hodině téhož dne ve vedlejším domě čp. 254. Ze sklepa vyhnali 22 osob, které donutili jít na zahrádku domu, kde je u zdi popravovali. Jejich řádění přežilo jen 6 osob, z toho 3 těžce zraněné. Zmasakrováno bylo 16 osob, z nich 5 dětí, 5 žen ( jedna těhotná ) a 5 mužů.

Přes obrovské poválečné úsilí československých úřadů se bohužel pachatele hrůzného válečného zločinu nepodařilo dopadnout.

Nacistická hrůzovláda tak v posledních smrtelných křečích zničila životy mnoha, způsobila neskutečnou bolest pozůstalých, ještě dlouho po skončení války.

Je na nás uctít památku zemřelých a nikdy nepřipustit nové zlo po návratu toužících nacistických pohrobků.

R.I.P.

Michal Klusák

Předseda OV KSČM Praha 10