K zasedání předsednictva ANO dne 8. února 2023

09.02.2023

Již v předvolební kampani loni pro obecní a část senátních voleb bylo vidět, že předseda hnutí Ano ing. Andrej Babiš dělá nejen tyto kampaně, ale už začíná prezidentskou kampaň. 

Hnutí ANO nám vládlo 8 let a v druhém období v koalici se ČSSD. V té době bylo toto hnutí moc nečitelné pro normálního člověka a obyčejný občan nevěděl, zda to je levicová, středová či pravicová strana. To hnutí nebylo až tak jednotné, jak se na první pohled vnitřně zdálo. Nebýt tehdy parlamentní opoziční strany KSČM, tak by nedošlo k tak razantnímu řešení v sociální oblasti, tedy zvýšení důchodů a dalších věci. Protože toto hnutí neplnilo, co slíbilo KSČM, došlo k vypovězení tolerančního patentu. 

Hnutí toho využilo a začalo přetahovat na svoji stranu část voličů nejen ČSSD, SPD, ale i KSČM. Mimo jiné proto se ČSSD a KSČM nedostaly do Sněmovny. Mnozí lidé v mém okolí mi říkají, proč se KSČM nechala tak lacině nachytat a dnes máme vládu pětikoalice, která je asociální.

 Mimochodem je zvláštní, že traktorista, vlastně dnes ministr práce a (a)sociálních věcí Marián Jurečka, chce zvednout odchod věku do důchodu, ale to se má prý týkat lidí, kterým dnes je 40 let. A navíc hovoří o změně důchodového systému, jak to navrhuje NERV vládě. Velmi zvláštní situace je, že hovoří se o úpravě, čti ctěný čtenáři snížení a nikoliv zvyšování důchodů u normálních důchodců. Ministr jediné pravdy, tedy vnitra už avizoval, že změna důchodů, ale hlavně renty, čili výsluhy se nebude týkat policistů a hasičů. Opět tedy asociální krok vlády vůči obyčejným důchodcům. 

Ale zpět k hnutí ANO.

Kandidát hnutí ANO na prezidenta republiky, tedy předseda a poslanec, prohrál tuto volbu, byť získal něco přes dva milióny hlasů voličů.

 Když se na toto číslo podíváme blíže tak zjistíme, že sice Andrej Babiš má pravdu, že to je fenomenální úspěch hnutí ANO, ale už si neklade otázku, proč to číslo je tak vysoké. První moment je, že většina členů hnutí ANO volila kandidáta svého předsedu. Ale a to už se o tom vůbec nemluví byly tam i protestní hlasy voličů, kteří by jinak volili jiného než tohoto kandidáta ve druhém kole voleb prezidenta republiky. 

Pravda ve hnutí už delší dobu byla vidět vnitřní nejednota a krize, ale navenek na první pohled to tak nevypadalo. Na jedné straně veřejně deklarovali p. Macura primátor Ostravy a p. Vondrák hejtman Moravskoslezského kraje, že nepodpoří svého šéfa a podpoří zaprodance, který nakonec bohužel zvítězil. Na druhé straně již v předvolební kampani do obcí a jedné třetiny Senátu s Andrejem Babišem jezdili po republice jak Karel Havlíček, tak Alena Schillerová. Už v té době mi bylo jasné, že se bude něco dít ve vedení hnutí po volbě prezidenta, což později bylo deklarováno..

Dne 8. února 2023 bylo tedy ohlášené zasedání předsednictva hnutí ANO. Došlo k jasné rezignaci mspř. hnutí Ivo Vondráka a Andrej Babiš (pro některé to bylo překvapení) zůstal ve funkci poslance a šéfa hnutí. Nicméně šli do popředí jak p. Havlíček, tak p. Schillerová. Andrej Babiš si udržel svojí politickou pozici, jako klíčový člověk a hráč na politické scéně, nejen v rámci hnutí ANO.

Bohužel p. Babiš dosáhl svého cíle. 

Vysál voliče KSČM a ČSSD k sobě tak, aby volili hnutí ANO. Jenže lze to číst mezi řádky i tak, že voliči těchto stran volili menší zlo proti většímu zlu v rámci volby prezidenta republiky. Pro ČSSD je tragédii období od doby kdy této straně šéfoval Stanislav Gross, ale hlavně Bohuslav Sobotka a další předsedové. Neboť od té doby se tato strana otočila ohromně doprava nikoli jako původně levicová a později středolevicová strana. Vrchol všeho je nynější předseda p. Šmarda, který zveřejnil, že on a členové strany po vnitrostranickém referendu budou volit zaprodance Pavla. Tím vlastně udělal dost velký hřebík k pohřbení této strany, aby se nedostala do Sněmovny v příštích volbách, byť ve svém projevu řekl, že tam stranu dostane.

SPD je sice také opoziční strana, ale i ta je také v rozkladu a hodně jejich příznivců jistě volilo místo p. Bašty v prvním kole p. Babiše. A marketing p. Babiše toho dokonale využil před druhým kolem volby a vlastně tak nepřímo zvenku udělal "neocenitelnou službu" šéfovi SPD. Vše nasvědčuje, že tato strana je ve vnitřním rozkladu a tým p. Babiše ji rozložil zvenku. Nehovoře o tom, že přetáhl voliče SPD na svoji stranu.

Co tedy znamená výsledek zasedání předsednictva hnutí ANO? 

Andrej Babiš zůstává v čele hnutí, navenek budou vystupovat p. Havlíček a p. Schillerová a p. Babiš je nadále poslancem. Pro mnohé nejen občany, ale i komentátory překvapení. Jiní s tímto výsledkem počítali. Podle mého názoru bude p. Babiš v pozadí, ale bude řídit hnutí ANO a vynoří se v okamžiku před volební kampaní na volby v roce 2024 a 2025. Mimochodem, jak je dnes aktuální věta, kterou kdysi v devadesátkách pronesl stařičký mocnář Václav Klaus po jasném vítězství ve volbách. Jedny volby skončily a druhé začínají. A zde analogie. Volby prezidenta skončily a začínají volby do EP a krajů.

Ivo Látal