KSČM zásadně odmítá „obrannou“ smlouvu s USA

15.05.2023

(Praha, 12. 5. 2023)

 KSČM důrazně odmítá uzavření tzv. obranné smlouvy mezi ČR a USA, které schválila vláda P. Fialy. Ta musí být nejen schválena oběma komorami Parlamentu ČR, kde má většinu současná pravicová vládní koalice, ale také ratifikována prezidentem republiky. Nutné je zdůraznit, že žádná z vládních stran neměla uzavření této smlouvy ve svém volebním programu a není obsažena ani v koaliční smlouvě či programovém prohlášení vlády. Vláda tak rozhoduje za zády občanů ČR.

Smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky. V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti jednostranně toto ujednání vypovědět po dobu dalších deseti let. Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území České republiky bez jakékoli naší kontroly. Fakticky zde mohou být bez našeho vědomí umístěny jaderné zbraně a další zbraně hromadného ničení. Neuvěřitelný je i rozsah zabraného území – omezení státu i občanů bude významné, až neodhadnutelné. Česká republika se tak zcela zbavuje kontroly nad tím, co se na našem vlastním území bude dít. Nejde o smlouvu, která by měla přispívat k mezinárodnímu míru a stabilitě a prohlubovat spolupráci v oblastech obrany a bezpečnosti. V prvé řadě v ní jde o to, aby zde Spojené státy mohly bezplatně a beztrestně působit a zvyšovat svou kontrolu nad dalšími státy. Přijetí této smlouvy Českou republiku zbavuje zbytků suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení ČR vůči USA. "Obranná" smlouva není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze a jenom pro Spojené státy americké a jejich zájmy.

KSČM vyzývá občany ČR, aby se připojili k jí iniciované petici proti přítomnosti cizích vojsk na území naší republiky a k odmítnutí rozmístění cizích základen a zároveň se účastnili demonstrací proti této tzv. obranné smlouvě. Zopakujme úspěšné tažení proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. V letech 2007-2009 její umístění odmítlo, nejen v rámci mohutných demonstrací, svými podpisy několik set tisíc občanů ČR!

VV ÚV KSČM