Mnoho lidí odmítá dobré myšlenky jen proto, že nejsou od nich

28.08.2019

"Mnoho lidí odmítá dobré myšlenky jen proto, že nejsou od nich," řekl kdysi Bedřich Engels. A důkazem, že jeho tvrzení platí, budiž poslední akce pořádaná na našem obvodě pro veřejnost. V našich vlastních řadách vyvstala potřeba "zbavit" se nějakých knížek, které se nám bez užitku povalují doma. Nabízela se odkládací místa v knihovnách nebo pouliční knihobudky. My jsme si ale řekli, že vyměníme tuto anonymní možnost za příležitost k osobnímu setkání. Připravili jsme tedy akci "Kniha za knihu", dnes běžně nazývanou swap. Sdíleli jsme pozvánku nejen na našem Facebooku, ale i ve skupině "Desítka, Praha 10". Vlna obligátní nenávisti na sebe nedala dlouho čekat, nicméně zasvitly i jiskřičky naděje. A tak se mezi urážkami a nadávkami objevily i tyto komentáře:

"No a co tak jsou na obrázku třešně. Tato akce jako každá jiná swap akce má více užitků než škody. Když znáte politiku tak si zjistěte i něco o ekologii, recyklaci atd. Je to v názvu. Je rok 2019 To že si pár lidí vymění knížky není politický skandál."

"Fajn nápad... Realizace už horší... Ale třeba něco podobného jednou uspořádá i knihovna třeba v Malešicích. Tam by se to patřilo... Takové komunitní místo bychom si zasloužili."

"Ano, já vím (že knihovny přijímají knížky), ale myslím si, že nápad, aby si lidé "fyzicky" knížky vyměňovali přináší ještě "něco navíc".

"Já to beru jako dobrý nápad a když to napadlo KSČM, mě to nevadí, jde o nápad, kdybyste byli rychlejší, tak zatleskají vám."

"Vybrat politicky korektni misto na dobrocinnou akci je v dnesni dobe dost peklo..."

Účast na akci samotné sice mohla být vyšší, ale i tak jsme rádi, že se u nás objevily nové tváře, kterým nejenže náš nápad přišel dobrý, ale stál jim i za návštěvu. Myslíme si, že setkávání je důležitou součástí sousedského života. A my všichni z OV KSČM Praha 10 jsme zároveň obyvateli Prahy 10, a tak máme v plánu s podobnými akcemi pokračovat. A pokud se najdou další odvážlivci, kteří se prokoušou tou iracionální nenávistí k lidem, které vůbec neznají, může být každé další setkání obohacením pro nás všechny.