Moje postřehy z demonstrace 3.9. 2022

09.09.2022

Přišel jsem na Václavské náměstí ve 12. 40 h. z východu na pravé straně směrem dolů z náměstí. 

Od dříve Domu potravin, dnes Bílé Labutě jsem viděl prostředek Václavského náměstí zcela zaplněný lidmi a samozřejmě, jak pravou, tak levou stranu ve směru dolů k Můstku. Tak jako v prostoru, kde byl kdysi automat Koruna (ul. Na Příkopech), kam jsem dohlédl, že je doslova a do písmena hlava na hlavě. Tak jako všechny boční ulice po obou stranách náměstí byli plné lidí. Vnitřně jsem pomalu začal plakat, protože takové množství lidí jsem neviděl hodně dlouho.

Bohužel při pohledu k Národnímu Muzeu se mi udělalo obrazně řečeno zle. Na Muzeu byla vlajka UK a vedle toho prapory Historie. Takže v Muzeu je výstava historie UK. Na schodech seděli odpůrci této demonstrace, měli vlajky EU a NATO, ale nad nimi u toho zábradlí bylo plno lidí, kteří naopak přišli na tu demonstraci. Můj odhad byl tak 80.000 lidí. A to prosím nebylo ještě 13.00 h. Vlastní akce začala až o hodinu později.

V týdnu před demonstrací jsem slyšel názory politologů a jiných rádoby odborníků, kteří hlásali, že se tam sejde jen pár lidí. A samozřejmě na web stránkách Seznam.cz a Parlamentních listů byly obdobné názory, ale dokonce tam byl i článek, kde autor doslova vyzýval členy ODS, aby přišli na demonstraci a demonstrovali proti Fialovi. Ne jako proti předsedovi vlády, ale jako proti předsedovi ODS. A to je tedy co říct, že si někdo toto dovolil napsat. Nicméně jsem tam opravdu slyšel, jak se bavili lidé mezi sebou a to co říkali o Fialovi jako o předsedovi ODS a předsedovi vlády je nepublikovatelné. 

Z profesního hlediska mě zajímalo jak to celé zvládne PČR. Vlastní akci to zvládla. Ale ten začátek ani náhodou. Co tím myslím? V době, kdy já jsem byl na chodníku směrem dolů z náměstí silnice mezi chodníkem na pravé straně a prostředkem byla dávno obsazena lidmi. A samozřejmě tam jezdili auta, která odbočovala z magistrály směrem dolů na náměstí. Ta chyba byla v tom, že Policie jasně věděla, že tam bude velké množství lidí, tak čas akce byl avizován na14. 00 h. Takže logicky měla už nejpozději kolem 12.00 zavřít vjezd z magistrály na náměstí. Protože to neudělala, tak tam došlo k situaci, že směrem dolů bylo pár auta, kdy jejich řidiči troubili, aby jim lidé uhnuli, protože nemohli projet. Jenže ono nebylo kam se uhnout, protože by se lidé pošlapali. Ale nakonec se to zvládlo. Při začátku akce tam byl nějaký člověk a měl tam roztaženou vlaku UK a dav lidí jasně dával najevo, aby ten člověk odešel a vlajku zabalil.

Pokud jde o projev řečníků. Ano, na začátku mluvili skuteční odborníci a ne " odborníci".

A jasně řekli řešení celé energetické krize, ať co se týká plynu a samozřejmě i elektřiny. Jediná " vada na kráse" byla, že organizátoři tam pozvali jistého bývalého poslance Volného. Toho, co porušoval Jednací řád PS PČR. Tento člověk mluvil, ale hrozně dlouho a moderátor jej musel napomenout, aby skončil. Totiž jasně bylo stanoveno, jak dlouho řečník může mluvit. A Volný si to nenechal vysvětlit. Nakonec jej odvedli od mikrofonu. Všechny projevy byly jasné, výstižné, stručné a k věci. Demonstrace byla 3,5 hodiny, čili do 17.30 h.

Myslím si že takovou demonstraci toto náměstí od r. 1988 a 1989 nezažilo. Mnozí říkají, že to byla demonstrace stran SPD, KSČM. To není pravda. Byli tam zástupci Trikolory, Svobodných, Švýcarské demokracie a dalších organizací. Objektivně musím říct, že Policie ČR v průběhu akce řekla, že tam je cca 70.000 lidí. Můj odhad byl ale trochu vyšší. To nevadí, ale je jasné, že vláda vidí, kolik lidí je nespokojeno. A Fiala na to konto prohlásí, že to jsou prokremelští propagátoři atd., prostě říkal nesmysly. Smutné je, že jeden z řečníků, což je odborník na plyn a elektřinu, je brán vládou jako disident. Protože, kdyby vláda tohoto člověka poslala do RF, tak tam máme zajištěn plyn napřímo a za jinou cenu, než jej dnes kupujeme. A pokud jde o elektřinu. Tak jsme na prvním místě ve výrobě elektřiny v Evropě. Takže logicky by měla vláda nejprve zajistit domácí trh a pak zbytek prodávat. A samozřejmě odejít z Lipské burzy.

Co bylo velmi potěšující, alespoň pro mě byla skutečnost, že tam nebyli, jak původně si mnozí mysleli, důchodci. Ne, naopak lidé od 20 let do věku důchodců. A samozřejmě střední třída. S tím také málo kdo počítal, že tam bude střední třída. Ona vlastně dnes pomalu už není, ale dá se to při pohledu na ty lidi odhadnout. A co bylo ještě krásnější byla skutečnost, že tam byli mladé manželské páry s dětmi v různém věku.

Osobně jsem čekal, že nejen Fiala, ale Kupka, Síkela, Výborný a další tito politici tuto akci odsoudí a řeknou, že tam přišli demagogové, ruští švábi atd.. Ono se to v podstatě stalo na netu.

Překvapil europoslanec Zdechovský z KDU ČSL, který řekl, že je třeba vidět , kolika lidí se tyto problémy dotýkají a tuto demonstraci neodsoudil. Naopak byl neutrální oproti šéfovi KDU ČSL Jurečkovi a dalším. Byť Zdechovský se kolikrát chová správně jako pravičák. Tady mě docela potěšil a má za toto vyjádření u mě malé bezvýznamné plus.

Jak jsem přišel domů, tak jsem si zapnul Události na ČT a dokonce i dost objektivně, což je zázrak o této akci informovali. Na web stránkách parlamentních listů jsem četl docela hodně článků, vlastně to bylo vystoupení některých aktérů na akci. Celkové hodnocení na těch stránkách bylo objektivní. A i v neděli ráno reakce pokračovaly a byly kladné. Následně jsem se díval na Seznam.cz, tam také byly informace a na to, že je to provládní web, tak to bylo i objektivní. Na stránkách KSČM aktuality je video z celé akce. Podíval jsem se i na web stránky Aktuality.sk, kde také byla objektivní informace. Bohužel jsem také zaznamenal doslova vrchol nepravd na stránkách ECHO 24. Tam byl napsán článek, který od začátku do konce nebyl pravdivý. Mimo jiné, šlo o informaci, že na demonstraci došlo k napadení. Jistě Policie ČR oddělila oba tábory od sebe, takže došlo jen k slovním potyčkám. Ale v článku bylo napsáno, že došlo kousek od místa demonstrace k napadení účastníka z jednoho tábora druhým účastníkem z jiného tábora ve spojení s tím, jak údajně v jiném článku bylo napsáno, že šlo o předem připravenou policejní provokaci. To nevím.

Závěrem musím říci, že akce se mi líbila a je opravdu nejvyšší čas dát této vládě vědět, že má odejít. Ještě poznámka k elektřině. Děkuji vládě Špidly a Sobotky, že prodala elektrickou síť SRN a hlavně, že prodala plynovou síť. To poděkování myslím samozřejmě ironicky. 

Síkela a další členové vlády se chlubí, že zásobníky plynu jsou naplněny z 80 %. To je sice možné, ale zásobníky jsou sice na našem území, ale patří RWE, čili Němcům. A závisí jen na nich zda a za kolik nám plyn prodají. A nesmysl ,co řekl kancelář SRN, že v rámci solidarity SRN sníží průmyslovou výrobu a pošle nám plyn a elektriku, abychom se měli my dobře. Toto Němci nikdy neudělají. 

Ivo Látal