MRTVÍ BROUCI VE VLÁDĚ

09.08.2022

Jako malí jsme si hrávali na bobříka mlčení. Teď je na řadě naše vláda. Pan premiér Fiala, pan ministr vnitra Rakušan a další. Pravda, pan premiér mluví často, čímž porušuje pravidla hry, ale na druhou stranu, mluví o ničem. Slova se ztrácí ve vzduchoprázdnu, nedávají smysl a herecké umění pana premiéra nabývá na síle, neboť jako kobra umí uspat posluchače perfektními tónovými proměnami, tempem řeči s využitím pauz, za které by se nestyděl ani tak slavný řečník jako Marcus Tullius Cicero. A tak si myslím, že se snaží dodržovat našeho bobříka mluvením o ničem. Bohužel, to neplatí.

Začněme konfliktem na Ukrajině.

"Válka mezi mocnostmi není vedena proto, aby byla vyhrána, ale aby byla udržována, aby obyvatelé nebohatli a neměli čas přemýšlet. Válka udržuje obyvatele ve strachu a odrazuje je od emocí, jimiž by se mohli těšit v dobách míru. Vlády všech mocností jsou si toho velmi dobře vědomy a záměrně udržují status quo.", říká pan Orwell.

A tak náš milý a tak krásně a mile hovořící pan premiér, nás zatahuje do této války. Vůbec totiž nepochopil, kdo a s kým válčí a o co válčí.

Každým dnem nás ubezpečuje, že jsme ve válce s Ruskem, žádá o prodloužení nouzové stavu, aby mohl bez výběrového řízení koupit co chce a za kolik chce, což nahrává různým spekulacím. Například komu a kolik může být malá domů. Uvádím to, jako možnou domněnku, neboť jsem dalek někoho nařknout z nekalého úmyslu.

A tak tedy, o co panu premiérovi Fialovi vlastně jde?

Pan premiér Fiala chce, možná, být velký, snad největší. Myslím, že se mu to podařilo, ale ne tak, jak si sám myslel. Ono to slovo může svádět. U adjektiva totiž záleží na tom, jaké následuje substantivum.

Osobně předpokládám, že pan premiér Fiala četl někde něco o panu prezidentovi Kostariky Ariasovi, který dostal Nobelovu cena míru za uklidnění válečné situace v Nikaragui, kde fungoval jako zprostředkovatel, jako mluvčí všech zainteresovaných stran

Jenže, jak je známo, když dva dělají totéž, tedy se snaží o totéž, nemusí to být totéž.

Tady jde o zcela jinou zápletku. Zatímco pan prezident Arias osobně dokázal přesvědčit válčící strany, tedy verbálně a s jasnými mírovými úmysly, pan premiér Fiala vrhá do války na Ukrajině nové a nové zbraně. Je velice dalek mírovému řešení. Pan Fiala chce vyhrát. Plete si válečné území s fotbalovým hřištěm. A tady je ten zakopaný pes.

A nejde jen o tu válku. Nýbrž o naši ekonomiku, náš život. Drahota a inflace totiž není důsledek války na Ukrajině, nýbrž toho, jak na ni naše vláda reaguje a jaké nesmyslné kroky činí. Vše proti nám, našim rodinám a vlastním voličům. Jsem hrdý na to, že jsem je nevolil, ale je mi to houby platné.

Je zajímavé, že pan Fiala nechce, ani náhodou, pustit oficiálně ke slovu takové experty, jako jsou pánové Ivan Noveský, Vladimír Štěpán a Pavel Janeček. Pokud mám správné informace, byli dokonce vyvedeni z jedné besedy pana Fialy a pana Jurečky, neboť je otravovali pádnými otázkami a žádostmi o odpověď. Přitom tito lidé by byli schopni vyvést naši společnost z této podivné krize.

A tak není divu, že se dovídáme takové věci, že vlastně jádro naší vlády je zapleteno s gangstery.

Absolutně nechápu, proč tato vláda okamžitě nepodá demisi. Jde o ostudu obrovských rozměrů a myslím, že je na místě i odstoupit od předsednictví v EU v nadcházejícím půl roce. Vždyť nemáme, co nabídnout, jen obrovskou ostudu.

Jan Hájek