" My dali život - vy dejte lásku! "

18.04.2020

Ve 21:45  byl zahájena vražedná akce na bezbranné obyvatelstvo Zakřova před 75 lety. 

Palbě z pušek, kulometů, pancéřových pěsti a granátů nemohli nijak čelit. Brzo vyšlehli plameny ze stavení rolníka - pana Švarce, pod ochranou palby bylo prováděno drancování, loupení a zatýkání osob - mužů a chlapců - až do ranních hodin. Takto se spolu s gestapáky " vyznamenal" kozácký batallion č.574.  Byl součástí roztroušených kozáckých sil po Evropě, pod přímým velením gen. von Pannwitze, přičleněným pod Komitét pro osvobození národů Ruska v čele se zrádcem gen. Vlasovem.  Jak ušlechtilý název pro vlastizrádce,  vojáky vycvičené na brutální potlačování partyzánského a odbojového hnutí v rodné zemi, bestiální mučitele a vrahy...Lidé jim říkali Vlasovci, dnes jsou někteří z nich div neoslavování jako hrdinové.

Tento válečný zločin byl proveden jako odpověď na snahy o odbojovou činnost. Pro mnohé z obyvatel bylo velkým štěstím, že seznam osob určených k likvidaci se během útoku ztratil.

Ráno tak byli propuštěni bez výslechu muži starší 50 let. Ostatní muži - v počtu 23 - byli odvedení do tábora batallionuˇve Velkém Újezdě. Čtyři z nich, včetně konfidenta Hodulíka, byli propuštěni. Zbylých 19 mužů bylo bestiálně mučeno po dva dny. Všichni z mučených měli zlámané kosti a to i stehenní kosti!  Veliká čest jim, že nikdo z nich neprozradil nacistickým zrůdám, co chtěli.

V podvečer 20. dubna na samotě Kyjanice poloubité, zakrvácené a zohyzděné české mučedníky naházeli do boudy, obložili dřívím, nalili benzín a vše zapálili. 

Teprve po osvobození 14.5.1945 byly zbytky mrtvých uloženy do jediné rakve, důstojně pohřbeny na tršickém hřbitově.

Byl postaven pomník s fotografiemi a jmény umučených. 

Namístě boudy v Kyjanicích byl vybudován a 31.10.1949 odhalen památník "Zakřovský žalov" .  Nápis na památníku jsem zvolil jako nadpis tohoto připomenutí válečného zločinu a hrdinství devatenácti zakřovských občanů. 

Calábek Josef (45 roků) Zákřov

Marek Josef (43 roků) Zákřov

Marek Drahomír (17 roků) Zákřov

Švarc František (43 roků) Zákřov

Švarc Vladimír (16 roků) Zákřov

Ohera Jan (40 roků) Zákřov

Plánička Jan (35 roků) Zákřov

Závodník Miroslav (23 roků) Zákřov

Závodník Jaroslav (21 roků) Zákřov

Glier Antonín (18 roků) Zákřov

Ohera Oldřich (37 roků) Zákřov

Bém Vlastimil (19 roků) Tršice

Wolf Otto (18 roků) Tršice

Pazdera Jan (32 roků) Doloplazy

Přikryl Klement (32 roků) Doloplazy

Jahn Josef (18 roků) Velká 

Švec František (26 roků) Velká Bystřice

Musil Josef (30 roků) Bystrovany

Žák Jaroslav (24 roků) Brno

Neboť s láskou a obrovskou úctou chci připomenout jejich památku.

Michal Klusák

Předseda OV KSČM Praha 10