Neziskovky, demonstrace, ANO - co na to komunisté?

28.06.2019

Většina lidí v ČR není spokojena a "remcá" na všechno o čem si myslí, že způsobuje novodobou "blbou" náladu, i když se relativně nemají špatně. Samozřejmě, jak kdo. Jsou to obavy z vlivu zostřených globálních rozporů o bezpečnost ale i o ekonomicko sociální jistoty anebo dominuje vnitřní politika, spíše politikaření, napříč všemi oblastmi života ČR? 

Vše souvisí ze vším, výhrady lidí mají širokospektrální rozměr. NATO, EU, Rusko, Čína, Krym, Huawei, sankce a embarga USA a jejich dopady na Evropu. Nelegální migrace, v ČR fenomén Babiš, fragmentace exekutivy, zákonodárně moci a justice, dluh ČR ve výši bilionů, dlouhodobá neschopnost řešit drobné a veliké problémy života obyvatel ku příkladu dálnice. Ale i drobné kopání do kotníků v podobě protikuřáckého zákona, EET a podobně. 

To je voda na mlýn pro skupiny a "neziskovky", které v zájmu zahraničí a vlastních ambicí usilují o mocenské změny a jiné poměry v ČR. Hlavně o obnovení dřívějších toků peněz v jejich prospěch. Sliby, lži a jednostranná propaganda médií všeho druhu, žene tisíce nejenom mladých lidí na demonstrace. Na nedávné v Praze na Letné mělo být 250 tisíc účastníků, a podle objektivních komentářů výsledek je sporný. Ani jeden významný politik ČR zde přímo nevystoupil, pouze v zákulisí se očekávalo, zda tlak demonstrací přinutí Babiše k demisi. Žádný program, žádná vize, žádný hmatatelný návrh na řešení problémů.

Transparenty a projevy na demonstraci vykazují nesporné znaky skutečného nepřátelství, rozdělování společnosti v zájmu některých skupin a výsledky voleb se stávají cárem papíru za podpory médií, zejména veřejnoprávní televize. Pro koho je víc blbá nálada? Pro demonstranty, nebo pro statice a miliony dalších občanů ČR? Odpověď si může dát každý sám za sebe. Politické spektrum ČR vykazuje zoufalou bilanci. Piráti žalující v Bruselu, "jezuitské" metody demobloku ODS, TOP 09, lidovců a STAN, zmatená SPD rétorikou štika, činy rak a hodně přikrčená ČSSD. A jak komunisti? 

Podpora ANO a vládní koalice přináší jisté body a mírně vylepšené pozice. Ale to nemůže být dlouhodobý trend politiky KSČM. Babiš je oligarcha, lze jej podpořit, pokud bude plnit dohody. V dalších volbách musí KSČM vzít v úvahu co říkají lidé. "Máte dobrý program, ale volit vás budeme, až na čele kandidátek uvidíme jiné lidi, mladší lidi, jako záruku volitelnosti a tím i schopnosti dobrý program realizovat". KSČM není sama schopna měnit situaci z objektivních i subjektivních příčin. Ale může hledat spojence na levici. Z řad členů zní neustálé "no ale není s kým, tamti jsou zrádci levice, další nám hází klacky pod nohy". Ale je zde obrovská masa levicově smýšlejících občanů, kteří netrpělivě čekají na realizovatelný levicový program s jasnou takticko-strategickou vizí. Říkají, "když se umí spojit pravice, proč ne levice. Leninská teze, že nutný krok vzad, předchází dva kroky vpřed, může být k zamyšlení ve smyslu široké levicové platformy.


Karel II.