Obětem kapitalismu

17.11.2019

Rozhodli jsme se využít dnešní den k připomínce všech, kdo trpí v kapitalismu posledních třiceti let. Dosazený kapitalistický systém je založený na vykořisťování většiny k obohacení úzké skupiny mocných. Stát se mocným a bohatým je vydáváno za životní cíl, dosáhnout toho máte asi šanci jako vyhrát v loterii. Neustále jsou materiální hodnoty nadřazovány nad ty lidské a jako společnost jsme lhostejní vůči těm, kteří se kvůli své těžké životní situaci ocitli za hranou tohoto systému. Pak už chybí jen krůček, maličkost, náhoda, neúmyslná chyba a stane se tragédie.

Jedna taková se stala zde na Florenci. 20. října 2010 krátce po půlnoci vzplála opuštěná drážní budova nedaleko autobusového nádraží, kterou využívali k přespávání lidé bez domova. Požár vznikl neúmyslně použitím svíček podomácku vyrobených z plastových lahví, vosku a toaletního papíru. V době požáru bylo v budově 11 osob a 2 psi. 9 lidí a obě zvířata našli v hořící budově smrt. Tragická bilance. 11 lidí bez domova, z nich 9 bez života.

Není to však ojedinělá tragédie, lidské životy vyhasínají každou zimu, když lidé bez domova umrzají na ulici. Lidé v exekucích páchají sebevraždy. Uštvání pracující kolabují na mrtvice a srdeční problémy. Kapitalismus má ale na svědomí i další neštěstí. Od nedostupného bydlení přes války kvůli ropě po pomalu se hroutící klima.

Víme, že jedinou cestou, jak z tohoto marastu ven je změna systému a přechod od kapitalismu k socialismu. Než se to ale podaří, je potřeba podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují tady a teď a pro společnost i politiky jsou často neviditelní. Stejně tak je potřeba si symbolicky připomínat, že kapitalismus má své oběti a že jich není málo. Proto jsme se rozhodli oslavit dnešní den solidární sbírkou. Za část vybraných prostředků jsme zakoupili nocleženky, které zajistí alespoň pár lidem noc v teple v nadcházejícím zimním období. A druhou část prostředků jsme poslali na otevřený účet iniciativy obetikapitalismu.cz, která plánuje vybudování pomníku obětem kapitalistického systému.

Přidejte se k nám. Není právě teď v našich silách pomoci všem, ale můžeme pomoci alespoň někomu.


Luboš Petříček, předseda pražské Komise mládeže