Omluva Banderovi? Ani omylem!

10.08.2023

Netuším, kdo je "historik a ukrajinista" David Svoboda píšící pro Forum24, ale doufám, že takového člověka nikdy osobně nepotkám, protože by se mi asi udělalo nevolno. Jeho článek "Odpusť nám, Bandero, měl jsi pravdu", vyšel za placenou bránou, a nejspíš proto bez povšimnutí, na zmíněném portálu už v červnu loňského roku. Forum24 si ale právě tento článek vybralo na oslavu dvouletého výročí svého týdeníku (jak příznačné) a zveřejnilo ho před dvěma dny v plné verzi. Podívejte se na pár myšlenek, kterými se pan Svoboda snaží v naší společnosti normalizovat fašismus, nacismus a bestiální vraždění nevinných lidí. Už jen jazyk, který používá, by měl být pro nás zdviženým prstem, že s tím člověkem něco není v pořádku. 

V prvé řadě tvrdí, že "heroický boj UPA, u nás s neuctivou důsledností nazývané "banderovci", byl jednou z etap odboje proti genocidní nadvládě Moskvy." Nevím, ve kterém vesmíru lze masakry civilistů považovat za heroický boj, a to v jakémkoliv kontextu. Dále v textu dokonce podobné praktiky nepřímo nazývá "morálně oprávněnými". 

Jako ukrajinista dělá pan Svoboda Ukrajincům medvědí službu, když tvrdí, že "bojovníci předešlých generací, ať už Symon Petljura, Taras Borovec nebo Roman Šuchevyč, tvořili souvislou tradici odpovídající instinktům národa". Pokud ukrajinský národ instinktivně tíhne k vyhrocenému nacionalismu, jak pan Svoboda sám dokazuje, je otázka ohledně budoucího vnitřního uspořádání Ukrajiny po skončení konfliktu, více než na místě. Nelze brát na lehkou váhu, že v řadách obránců Ukrajiny dnes bojuje i mnoho neonacistů. Zlehčování jejich ideologického přesvědčení, které pan Svoboda přirovnává k "talismanu na krku nebo plyšovému méďovi na polním lůžku", by rozhodně mělo být varováním všem demokraticky smýšlejícím lidem. 

Naprostou nehorázností je pak snaha pana Svobody vmanipulovat veřejné mínění do postoje, že bychom snad my – Češi a Slováci - měli banderovce prosit o odpuštění. Jejich řádění v Československu ještě několik let po válce může člověk při smyslech jen těžko považovat za přátelskou výpomoc. Úplně naruby pak převrací spravedlivý odpor Čechoslováků proti těmto nelidským vrahům. 

 Pan Svoboda nás také staví před falešné dilema, když tvrdí, že "na Ukrajině spolu válčí idea ruského imperialismu a ukrajinský nacionalismus" a že jedna z těchto fantasmagorií musí vyhrát. Nemusí. Může vyhrát lidskost a mír, jen jim nesmí krýt záda zkorumpovaný a k fašismu inklinující nadnárodní kapitál. A už vůbec se nemusíme smířit s jeho úchylnou představou, že "Západ, uvízlý ve stereotypech právě končící éry, bude muset vzít dříve nebo později na vědomí, že dnes jej před skutečným fašismem z Ruska brání ukrajinští "banderovci"." 

 Relativizace fašismu a nacismu je jeden z největších hnusů, jaké si dovedu představit a pan Svoboda by se měl stydět. Vyzývám redakci Forum 24, aby tento nechutný článek stáhla a omluvila se.

Text se vztahuje k článku https://www.forum24.cz/odpust-nam-bandero-mel-jsi-pravdu-2


Petra Prokšanová