Vládní odpovědnost je na prvním místě o lidech zde!

21.06.2022

Už nejméně půl roku se hospodářská situace u nás postupně zhoršuje, vládní opatření, která by měla pomoci lépe zvládnout celou situaci, jsou nedostatečná. Myslím, že je to logickým důsledkem toho, že vládnoucí strany u nás nejsou schopni efektivně čelit zájmům velkého kapitálu, neboť jsou její podřízenou politickou mocí. To je ostatně vidět na nedávné kauze mafie u STAN, kdy významní členové tohoto hnutí doslova rabují veřejné finance odporným korupčnictvím. Mimochodem, STAN bez razantní personální výměny celého vedení nemůže obstát jako součást vlády směrem k našim západním partnerům. 

Koalice jako celek nezvládne ani dokončit předsednictví EU.

Proč?

V době, kdy většina obyvatel je drahotou více a více soužena, kdy celé rodiny se propadají do bídy, je doslova nehorázností, jak ( jemnější výraz mě nenapadá ) jako prasata chrochtají u koryt.  Prasátko je velmi užitečné zvířátko, o jednotlivých členech vlády se to říci opravdu nedá. Naštěstí dřív, nebo později, zaplatí svůj dluh vůči společnosti, to jsem si jistý.

Jít příkladem jim nic neříká. Káží lidem vodu, sami pijí víno...

Do toho všeho nám představitel vlády Fiala mluví o cílech našeho předsednictví v Radě EU ve druhé polovině letošního roku jako v podstatě o pomoci ukončit válku vítězstvím Ukrajiny a její poválečné obnově, bezpečnosti a strategické odolnosti evropské ekonomiky a demokratických institucí.

Kde se ztratila nutnost především se dobře starat o ty, z jejichž práce a daní se u nás žije?

Není snad prioritou nejvyšší skutečné vlády pro celou společnost u nás především bojovat za rozhodné zastavení brutálních dopadů drahoty a likvidace hodnoty uspořených peněz u lidí v důsledků inflace?

Je nerealistické si dávat cíle, které nejsou alespoň částečně proveditelné. 

Začněme onou pomocí k vítězství Ukrajiny.

Jestli je pomocí vyprázdnit armádní sklady a nakoupit nové v podnicích, které odvádějí daně u nás, tak jako zaměstnávají naše pracující, pak při čirém ekonomickém pragmatismu můžeme říci, ano. Jenže ani to tak není. Nakupuje se jinde, a mnohem dráž, hlavně přes prostředníky. Snad i malému dítěti ve školce musí být jasné, jak to s těmi prostředníky bývá. Určitě to nedělají jen tak " za hubičku".  Pokud se pěkně naditá obálka dostane do rukou "snaživého" politika, kterých je celá vládní koalice zdá se dostatečně personálně zastoupená, podle toho to asi vypadá. Obávám se, že poslední kauzy STAN jsou jen pomyslným vrcholem ledovce! 

Když už si odmyslíme vcelku snadnou likvidaci celých vojenských zásilek přímo při překládání z transportu vojenského zboží, zůstává použitelný obsah pro ukrajinskou armádu jen tehdy, má- li dostatek zkušeného personálu k jeho obsluze. Nebudeme si namlouvat, že tak jako dochází dle "zaručených zpráv" z fronty k likvidaci ruským bojových jednotek, tak i opačně to funguje. Sebevětší nadšení nenahradí zkušenost, nanejvýše krátkodobě vyváží, a čas mají obě strany do listopadu. Potom nastupuje paní zima, a ta letos nejen na východě bude krušná... Západ je příliš pomalý, a to především z logistického hlediska. Nehledě na to, že díky projevené slabosti Západu se otevírá možnost vojenského zásahu Číny na Tchaj-wanu. Sice zatím jako možnost, avšak díky ní USA budou muset optimálně reagovat, pokud nechtějí další porážku s koncem jejich globálního impéria. 

Tahle válka se prostě letos nedá vyhrát, a podpora obyvatelstva pro jakékoliv válečné úsilí úměrně klesá se stoupající zhoršující se životní situací. Současný neklid je jen předehrou daleko většího střetnutí ve společnosti. Poválečná obnova Ukrajiny je o už uzavřeném míru, nastavených podmínkách, a především o lidech, co jí budou dělat. Bez odborníků všech profesí se prostě neobejdete, a jak je tam chcete dostat, když už dnes je jich nejen u nás méně a méně...Tahle válka má potenciál nás zaměstnat na roky, jenže ani v EU není hospodářská situace taková, aby byly dostatečné rezervy pomoci, natož u nás. Spíše naopak.

Nehledě na to, že jakákoliv úspěšná poválečná obnova Ukrajiny musí být spojena z likvidací mocenských oligarchických klanů, které dosud na Ukrajině vládli!

K bezpečnosti a strategické odolnosti evropských ekonomik si řekněme rovnou, že bez ruských zdrojů surovin to nepůjde, takže nás čeká úkol přesvědčit Ruskou federaci, že to bude i pro ní výhodné. To se současnými evropskými politickými elitami, a tou naší extra výrazně, jen tak nepůjde. Ostatně proto Putin říká, že dojde k výměně politických elit v Evropě, protože ať se nám to líbí/ nelíbí, prohrává více EU, než Rusko...

K demokratickým institucím u nás a v Evropě se myslím dostaneme jen tehdy, budou-li o důsledném prosazování co nejširšího demokratického rozhodování na základě prezentování práce odborníků,  a širokého lidového  rozhodování, nikoliv toho, co se jakému kapitalistu na jeho demokratickém rybníčku hodí.

Chci se rozloučit pozitivně, takže pro nás malé realistické přání.

Zkusme příště u voleb více přemýšlet, komu a proč hodíme vládní zodpovědnost, zda opravdu reprezentuje naše zájmy. Dejte hlas těm, o kterých bezpečně víte, že musí pracovat pro veřejný zájem. Nejlépe komunistům.

 Po této vládě to budou mít hodně těžké, ovšem pokud nezapomenou svůj politický program, tak se nám nakonec ještě může žít o dost lépe. Kéž je to co nejdříve. 

ZLT