Pohádka o zvýšení renty

30.08.2022

V Evropě byla krásná republika, která měla původně dva státy, ale politici a mocní této planety je rozdělili. Naštěstí jen politicky, ale ne lidsky. Ekonomice se v této zemi po válce velmi dařilo, ale později nastala ekonomická stagnace, přesto země měla propracovaný sociální a důchodový systém. Zadluženost státu byla minimální. V zemi po roce 1989 došlo k změně režimu a podniky, které byly 40 let státní, najednou byly prodány cizincům a vybradincům v této zemi za hubičku. Mnohé z nich zkrachovaly.

Zadluženost země rostla a za dalších mnoho let se dostala na neuvěřitelnou úroveň. Začala působit i inflace. Lidé, co dříve přáli změnu, začali pomalinku procitat. Jejich sociální jistoty, které měli kdysi se najednou rozplývaly. Životní úroveň nestoupala k lepšímu , jak si ti lidé představovali. Ale ceny potravin a zboží ty šly raketově nahoru.

Po třiceti dvou letech nového režimu se najednou do vlády dostali tři bratři vedeni svým profesorem. Jeden z nich byl bratr lidovec Marián, původně vystudovaný inženýr zemědělství. Druhý Zbyněk byl bratr ekonom, tedy vystudovaný. A třetí bratr Vítek byl původně vystudovaný učitel dějepisu. Oni se po změně systému dostali k moci díky volbám lidí a bratr Marián byl nejprve ministr zemědělství. To ještě jakžtakž šlo. Sice už zemědělství nebylo na světové úrovni, tak jako se ztratila soběstačná v potravinách, dost možná udělal více škody, jak užitku, ale tak nějak to dokázal okecat. Po volbách v roce 2021 se však přestěhoval na ministerstvo práce a sociálních věcí. Zlé jazyky tvrdí, že je jasně nekompetentní. Druhý bratr byl nejdříve statutárním zástupcem jednoho města na Moravě, které dostal do otřesných červených čísel. Nedokázal sice novinářům na otázku, kolik má miliarda nul odpovědět, lépe řečeno odpověděl špatně, to mu nebránilo stát se ministrem financí. Třetí bratr, tedy původně kantor, se stal statutárním zástupcem jednoho středočeského okresního města, kde za své vlády způsobil hodně velké problémy nejen tomuto městu, protože přihrával zakázky svým známým, naštěstí byl i předsedou hnutí, které se nejen vlastní vinou dostalo do velkých problémů a mělo za krátkou dobu plno afér. Ve vládě se stal ministrem vnitra, neboť jak známo, kozel je nejlepším zahradníkem.

Celému tomuto týmu velí jistý brněnský profesor politolog Petr. Světe div se, navzdory tak skvělému týmu bratrů se země propadá do otřesného stavu a lidé už začali demonstrovat proti těmto bratrům. A to přesto, že bratr Marián ve vládě prosadil valorizaci důchodů a tedy i renty pro bývalé zaměstnance státu. Rozdíl je v tom, že tito zaměstnanci státu dostávají 50 procent z celkového zvýšení důchodů. Všichni tito bratři podpořili za letošní rok třikrát valorizaci důchodů, a udělali to opravdu mazaně.

Tito bratři zvýšení důchodů oznámili vždy v procentech, nikoli v pevném. Těm lidem co měli nejmenší příjem přidali nejméně a těm co měli největší příjem přidali nejvíce. A tak se stalo, že Petr a Vítek kontrasignovali toto zvýšení a Zbyněk dal jednomu člověkovi který sloužil této zemi 26 let, vyšší rentu. Celkem o hodně vysokou částku. Celých 505,- Kč.

. A ten člověk, co sloužil státu, se dokonce stal i opravdu člověkem, protože mu zbylo zhruba 5.500,- Kč poté co zaplatil poplatky, sice ještě neví, kolik mu zvednou elektriku a plyn, a už počítá s tím, že to bude celkem cca o 2.000,-Kč. A považte, že místo vděčnosti ctihodným bratrům za 505 Kč si ten člověk dovoluje uvědomovat tu hrůzu, jak důchodci chodí na nákup jednou týdně a mnozí nemají ani na oběd, a ještě křičí, že pryč s vládou těch bratří!

Dokonce říká, že tito bratři musí jít z vlád pryč. Doufá, že lidé nejen 3., ale i 17. září to vládě dají jasně najevo.

To je ostuda, ale ještě větší ostuda je, že vůbec takovým nevděčníkům tito bratři zvýšili důchod.

Závěrem je třeba hrozně moc poděkovat všem bratřím ve vládě, jak se moc postarali o svůj poddaný lid. Jejich šlechetnost je snad dovolí udržet na povrchu zemském, tak dlouho, aby byli po zásluze odměněni dědem Mrázem, až přijde k nám s nadcházející zimou....

Ivo Látal