Práce jako marnost?!

04.11.2019

Je to jako procházka okolo bludného kořenu. Naše nezaplacená hodnota práce se stává ziskem kapitálu. Čím menší mzdy, tím vyšší růst. Aby ubohost systému byla schopna přežít, máme díky neobyčejnému rozvoji výrobních sil ucpané hladové žaludky průmyslovými potravinami, mysl zaměstnanou virtuální realitou, zástupnými tématy, lží o svobodě jako v demokracii. Je mnoho různých forem rozvíjení skrytého násilí k prosazení růstu kapitálu v životě společnosti nejen v České republice. Nadnárodní společnosti jsou na pomyslném vrcholu pyramidy. Žijí jak z práce lidí u nás, tak i z urvání zisku domácímu kapitalu. Tak i tak jsou to naši pracující, kteří to zaplatí. Právě jim zbyde z hodnoty práce nejméně. Při hledání únikových cest z této marnosti úsilí a dřiny tak pro nás pracující zůstala jako jedna z únikových cest práce v zahraničí na západě EU. Komu pomůže připomínka, že západ své systémové problémy dočasně vyřešil na úkor poraženého východního bloku. To nikoho nezasytí...

Práce na západě neznamená, že dostanu o mnoho více ze své hodnoty práce, jistě však dostanu o hodně více než u nás. Odvrácenou stranou této logiky se stává trvalý nedostatek pracovních sil v České republice, umocněný stále klesající úrovní školství. Zaměstnavatelé v ČR tak mají v principu jen dvě hlavní možnosti. Reklamou na práci žonglovat s různě kulatými čísly, zakrývat slabost mzdy u nás nebo najmout pracovní sílu se zemí poraženého východu Evropy. Ostatně bez stavebních dělníků z Ukrajiny by tu stála jen hrstka staveb developerů. Proč by kvalifikovaný československý (píši záměrně, nelze se smířit se zločinným rozdělením republiky) zedník nebo betonář měl dělat na cizí peněženku domácího kapitálu? Pokud zná jazyk, v sousedním Německu si vydělá nepoměrně více. Pouhé srovnání se západní částí EU, za jak dlouho si u nás pracující pořídí nové auto či byt, je skličující.

Chybí zaměstnanci a budou chybět čím dál více. Ti co zůstávají tak musí daleko více pracovat, zaměstnavatele se snaží díky přesčasům udržet provoz. Ve veřejném sektoru je pro lidi jednodušší pracovat ve státní správě, než v oborech jako je školství či zdravotnictví. Alarmující stav školství a zdravotnictví nás drtí jak v úrovni všeobecné kvalifikace, tak v úrovni zabezpečení veřejného zdraví. Přal bych si říci, ukončeme vládu pravice, jenže díky volebním preferencím sebestředné ODS, Pirátů maskujících se do role pokrokářů, SPD podnikatelským projektem parazitujícím na vlastenectví a levicových hodnotách a vrcholem pravicové pýchy i bludu Topky se Starosty, včetně Lidovců, nemohu. Mohu však říci, pracujme společně pro obnovení skutečně silného levicového hnutí spolu s se znovuobnovenou KSČM. Tak dokážeme změnit náš osud.


Michal Klusák

Předseda OV KSČM Praha 10