Sen nelze zabít!

04.04.2019

Zákeřná ruka vraha 4. 4. 1968 v Memphisu ubila jednu z nejvýznamnějších osobností afroamerického hnutí za občanská práva M. L. Kinga, vynikajícího levicového křesťanského kazatele. Jeho smrt byla velikou bolestí pro milióny lidí nejen z afroamerické komunity. Zavražděn byl člověk veliké odvahy a víry, člověk spravedlnosti nejen pro bohaté, člověk dokonce i nespravedlivě vězněný za účast v hnutí pochodu lidu na Washington.

M. L. King byl člověk usilující o ukončení rasové segregace a diskriminace prostřednictvím rozvíjení občanské neposlušnosti, muž oceněný v roce 1964 světovou Nobelovou cenou míru.

Vražda člověka nepohodlného politickému establishmentu však nedokázala zastavit rozrůstající se dílo osvobození lidí od rasového a politického útlaku. Jeho sen zůstal snem uskutečňujícím se v životě a práci mnoha dalších pokračovatelů. Navzdory tomu, že v mnoha oblastech USA je i dnes pokračující občanská nerovnost, diskriminace a útlak, propaganda se nám snaží namluvit o jak svobodnou a humanitní společnost jde. Realitou je v lepším případě pozlátko naočkovaného, dobře zpeněžitelného konzumu, absolutně v rozporu s přirozeným zájmem člověk o naše životní prostředí a planetu. V horším případě jsou to drogy, kriminalita a vykořisťování člověka člověkem. O skutečné plné svobodě ve společnosti nejen v USA ale stále více lidí touží. Sny jsou motivací k naplnění v realitě, a proto přejeme nejen všem Američanům skutečné osvobození v socialismu.

Připojujeme se dnes k uctění památky hrdiny z lidu, člověka nenásilně bojujícího za toleranci a svobodu.

Ať je jeho sen naplněn v USA díky vítězícímu socialismu!


Michal Klusák

předseda OV KSČM Praha 10