Toulky po Slovensku nejen k výročí SNP

29.08.2021

Když se vydáte na Slovensko, v každé malé dědince najdete odkaz Slovenského národního povstání a osvobození Československa Rudou armádou. Ať už je to malý pomníček na místním hřbitově, pamětní deska na budově úřadu, pomník některému z hrdinů, vystavený tank, zachovalý bunkr nebo velký národní památník či muzeum.

A tak, když se vydáte na toulky po Slovensku, můžete to vzít přes Bánskou Bystrici a navštívit tamní muzeum SNP. Budova muzea je opravdu působivá a venkovní expozice jí doplňuje ze tří stran. 

Určitě se také zastavte v Košicích a navštivte letecké muzeum i památník Rudé armády v centru města. Příjemný čas můžete strávit i v Centrálním parku, dříve pojmenovaném Petrov sad podle osvoboditele Košic Ivana Jefimoviče Petrova, jehož bustu najdete u jednoho z východů z parku. Na rozloučenou s Košicemi si nezapomeňte dát zákusek ve slavné cukrárně Aida, okouknout Katedrálu svaté Alžbety na Hlavní ulici a navštívit košické podzemí.

A pak hurá dál na východ.

Zajímavou zastávkou je památník Dargovské bojiště, který právě nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Město Svidník, které nemůžete minout se pyšní krásným a rozlehlým památníkem sovětské armády. Na něj navazuje Vojenské historické muzeum s venkovní expozicí bojové techniky. Ve sbírce muzea stojí za prohlídku mj. osobní uniforma armádního generála Ludvíka Svobody. Jeho sochu v nadživotní velikosti pak najdete na nedalekém náměstí.

Přes Údolí smrti s volně přístupnými tanky dojedete až na místo nejslavnější - na Duklu. Na monumentální památník s Alejí hrdinů si udělejte dostatek času. Pěšky se dá dojít i k nedaleké vyhlídkové věži, ze které přehlédnete celý Dukelský průsmyk. Cestou zpět do Svidníku pak můžete navštívit vojenský hřbitov německé armády nebo partyzánské zemljanky.


Zkrátka ať se na Slovensku mihnete kdekoliv, hrdý odkaz Slovenského národního povstání si vás najde. Dokonce i jedna z pěších turistických tras vedoucích napříč celým Slovenskem nese jméno Cesta hrdinů SNP. Kéž se s takovou úctou dokážeme k minulosti postavit i my, Češi.