Ukrajina: Zatímco dělníci brání zemi, parlament se obrací proti nim

21.07.2022

Ukrajinský parlament schválil dva návrhy zákonů, které ruší práva pracovníků na kolektivní vyjednávání a další základní ochranu práce a umožňují zaměstnavatelům dát až 10 % své pracovní síly na smlouvy "nula hodin", takže nemají žádnou kontrolu nad svým pracovním životem.

Pokud zákony podepíše prezident Volodimir Zelenskyj, stanou se zákonem. ITUC Ukrajina přidružené FPU a KVPU tyto kroky odsoudily.

Dva další návrhy zákonů posunuly kupředu možnou konfiskaci majetku ve vlastnictví odborového centra FPU, v němž bylo ubytováno asi 300 000 vnitřně vysídlených osob a nadále poskytují střediska pro ubytování vnitřně vysídlených osob a životně důležitou humanitární pomoc rodinám, které přišly o vše a jejichž příslušníci jsou v první linii odporu proti ruské invazi.

Zákony na odstranění práv pracovníků byly předloženy v parlamentu před invazí, ale nepodařilo se jim pohnout kupředu. ITUC, ILO a ETUC tehdy návrhy kritizovaly. Dělníci zaujatí bojem proti ruské invazi, tak jako odbory zaměřené na humanitární práci a udržení chodu země, jsou ve výjimečném stavu zbaveni možnosti veřejně se mobilizovat proti ničení práv a krádežím jejich majetku.

Sharan Burrow, generální tajemník ITUC, řekl: "Je groteskní, že zatímco ukrajinští dělníci brání zemi a starají se o zraněné, nemocné a vysídlené, jsou nyní pod útokem vlastního parlamentu, zatímco jsou otočeni zády. Velká většina ukrajinských pracovníků pracuje pro podniky s méně než 250 zaměstnanci a jsou to právě tito pracovníci, kteří budou zbaveni ochrany svých mezd, podmínek a bezpečnosti, pokud prezident Zelenskyj podepíše zákony. Kromě toho hrozba konfiskace majetku odborům je zaměřena na to, aby jim zabránila postavit se proti drakonickým zákonům a umožní oligarchům, aby je v budoucnu převzali za záměrně podhodnocené ceny. Navzdory válce se zdá, že ukrajinská politika funguje jako obvykle, pouze nyní platí stanné právo. Zákon přijatý loni v září o omezení moci ukrajinských oligarchů nad parlamentem a zemí jednoznačně selhal. Vyzýváme prezidenta, aby se postavil oligarchům a odmítl podepsat zákony a dal jasně najevo, že zaměstnanecká práva budou na Ukrajině v budoucnu chráněna.

ITUC a ETUC protestovaly u ukrajinských úřadů proti zákonům, které jasně porušují klíčové úmluvy ILO a zároveň ohrožují kandidaturu Ukrajiny do EU.

Zdroj: https://www.ituc-csi.org/