Vzpomínka na Jaroslava Chalupeckého

07.11.2020

Vážené soudružky, vážení soudruzi, naši přátelé,

oznamuji vám velice smutnou zprávu o úmrtí soudruha Jaroslava Chalupeckého.

Zesnul dne 31. října 2020 po krátké nemoci ve věku 96 let. Vzhledem k současné situaci ve společnosti se poslední rozloučení konalo pouze v rodinném kruhu.

Nemohu však přejít jeho život pouze tímto oznámením. Naše cesty se sešly před více než 20 lety, kdy jsme se stali spolupracovníky a funkcionáři v Obvodní organizaci KSČM na Praze 10. Byla to spolupráce hluboce upřímná, čestná, s úctou k práci ostatních lidí.

Vzpomínám si, jak při různých příležitostech vzpomínal na své dětství v Mišovicích na Písecku, na tvrdý vesnický život, kdy on i ostatní děti často museli přiložit ruku k práci na zajištění obživy rodiny. Na složitou situaci rodiny a příbuzných v době války i na své totální nasazení v německém Kastelu. Při této vzpomínce nám připomínal, že teprve ve vypjatých krizových situacích se poznají charaktery lidí. Ne když mají plný břich.

Poznal jsem tak člověka odborně i politicky vysoce vzdělaného, s velkým rozhledem a praktickými zkušenostmi. Jeho projevy a vyjadřování, ať již oficiální nebo soukromé byly vždy erudované, plné lidskosti a porozumění, vyargumentované, mířící na jádro problému. Občas i se špetkou humoru, který mu rozhodně nebyl cizí.

Člověka, který celý svůj život věřil myšlenkám a ideálům komunistické strany, a dokud mu síly stačily, také pro ni pracoval. I když Jarda již není mezi námi, zanechal nám odkaz ve své knize "Svědectví dříve narozených". Jistě by se nezlobil, když knihu doporučím k přečtení zejména mladším členům strany, ale i našim oponentům. Nikdy nic nebylo, není a nebude jenom černobílé.

Jsem vděčný, že jsem část svého života mohl pracovat po boku takového člověka, komunisty.

František Lojda

tajemník OV KSČM Praha 10