Zamyšlení nad prvním kolem voleb prezidenta

17.01.2023

Do letošní volby prezidenta republiky se přihlásilo hodně lidí, ale jen devět jich MV do voleb připustilo. Média zcela jednoznačně prosazovala první tři kandidáty. Problémy jednotlivých kandidátů byly popsány, zejména p. Nerudové. A u dalších kandidátů jsem měl jasno, že budou mít málo procent, aby se probojovali do druhého kola volby. Nejvíc mě pobavili oba senátoři, protože si mysleli asi, že mají hodně procent.

Máme tedy situaci dvou kandidátů. Jednoho, kterého vládní koalice prý nepodporuje, Petr Pavel a druhý kandidát ing. Andrej Babiš. Věřil jsem, že p. Babiš bude v druhém kole, což se potvrdilo. Otázka pouze byla, kdo bude jeho soupeř. Tušil jsem, že buď p. Nerudová, byť jsem měl pochybnosti, ale jistě manekýn v uniformě, tedy p. Pavel.

Výsledek je tedy jasný. Opět se začíná od nuly. Na seznamu.cz jsem četl, že nyní má pravice Sněmovnu, Senát, vlastně i Ustavní soud v podobě dosluhujícího pana předsedy Rychetského, který je Evropan, jak se vyjádřil v minulých dnech, nikoli Čech a vlastně pravici chybí jen prezident. V podobě p. Pavla, pokud by zvítězil, tak je to jasné. Co tedy v případě vítězství pana Pavla můžeme čekat. První věc je v rámci NATO, EU ještě více se z České republiky stane kolonie a bude plnit příkaz nejen z Bruselu, ale i z USA. Samozřejmě bude následovat ještě větší podpora Ukrajiny. Pokud jde o vnitřní politiku, myslím tím sociálně ekonomickou situaci obyvatel republiky, už dávno od voleb do PS PČR vím, že to co dělá vláda, je špatně. Reaguje nejen pozdě, ale i jinak než vlády jiných zemí, které občanům pomáhají. Za předpokladu, že vyhraje p. Pavel je jasné, že bude dále pokračovat asociální politika této pravicové vlády. Na seznamu cz. jsem četl zajímavou úvahu. Dnes nekandiduje nikdo z generace listopadu 89. Samozřejmě, protože ti lidé také jsou už starší.

Zpět k otázce. Můžeme čekat jen další zdražování, vyšší inflaci, než si přeje pan guvernér ČNB a otázka je ještě jedna. A ta je pro mne hrozně smutná. Mnoho lidí se už dnes nachází na pokraji svých psychických sil a hledají pomoc. Mám známé psychology a ti mi říkají máme narváno, nemůžeme přijímat další pacienty. Problém je jasný. Ti lidé mají určitou částku, kterou dostávají a musí jim vystačit na měsíc. Letos předpokládám díky této asociální vládě vyšší množství sebevražd, nárůst trestné činnosti majetkového charakteru. Co tím myslím? Jen jednu věc. Dokážu si představit matku samoživitelku nebo otce samoživitele, který prostě nemá peníze a stát díky tomu, jak je zařízen ten rádoby systém pomoci, který zavedl zemědělec na ministerstvu asociálních věcí, vlastně sociálních, čeká třeba čtyři měsíce na dávku. Ale stát, lépe řečeno úřad práce, že nemá ten člověk peníze to nezajímá, prý nestíhá. Ano, ti pracovníci jsou ve stresu, ale snad vláda by měla něco pro to dělat, lépe řečeno jeden její ministr, který jednou řekl, musí se to odmakat. Mluvím o p. Jurečkovi. Ve svém okolí mám člověka co čeká na dávky pět měsíců, nedostal dosud ani korunu. Nebýt známých, nevím jak by žil a navíc mu přišla záloha na elektriku a platí čtyřikrát více než před krizí.

Závěrem děkuji těm, co dali hlas těm propadlým kandidátům, což bylo jasné a otázka je kam se tento elektorát voličů přesune. Pokud k p. Pavlovi, tak ano, to je v pořádku, nicméně to odneseme všichni obyvatelé republiky.

Ivo Látal