Zastupitelstvo MČ Praha 15

15.11.2022

Ta bezmoc, když namísto změny dojde k posílení stávajícího stavu

Podzimní komunální volby na Praze 15 se nesly v duchu boje proti stávající radnici, což pravděpodobně způsobila kampaň nejhlasitější opoziční koalice Patnáctka náš domov složená ze zástupců KDU-ČSL a Zelených. Ti, nutno říct, kampaň poctivě odchodili, ale ani "vítězství" ve volbách a konečný zisk 12 ze 31 mandátů a spolupráce s Piráty a opravdu vysoká nabídka Nezávislým (kterým nabídli post starostky a uvolněného zastupitele) jim nestačila pro utvoření většinové koalice, která by usedla do vedení ZMČ.

Ustavující zasedání Zastupitelstva městské části Praha 15, které proběhlo 9. listopadu 2022 od 15:00 v Sokolovně, zahájil končící starosta Milan Wenzl (nestraník za ANO). Už během schvalování programu jednání bylo jasné, že volba nového vedení MČ neproběhne ku spokojenosti všech. Patnáctka náš domov, ke které se připojil také zastupitelský klub Pirátů, navrhla, aby z jednání byly vypuštěny body 3-5, tedy samotná volba starosty, místostarostů a rady MČ Praha 15, a to z důvodu, že doposud nebyl oznámen vznik jakékoliv koalice. Tento návrh nebyl přijat, a tak když na zmíněné body došlo, opustila "Patnáctka" a Piráti jednací sál.

Pak už bylo pro (nejspíše na poslední chvíli vyjednanou) širokou koalici Společně pro Prahu 15 (ODS a TOP 09), ANO a Nezávislých jednoduché odhlasovat své návrhy a usednout do vedení MČ. Křehkou a nejtěsnější možnou většinu 16 hlasů si zajistili podporou dvou hlasů SPD. SPD za odměnu získala placený post předsedy kontrolního výboru (poprvé plně placený). Právě tyto dva hlasy se ale mohou stát zdrojem konfliktu, který vládnoucí uskupení ohrožuje. Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil se totiž nechal slyšet, že koalice s SPD je pro jeho stranu nepřijatelná a od kolegů z Prahy 15 bude chtít vysvětlení. Aby si na své přišli opravdu všichni ze široké koalice, byla rozšířena rada z dosavadních 7 na 9 členů, počet místostarostů byl navýšen o jednoho, což bude ve výsledku stát na mzdách více než milion korun ročně - jak hospodárné v době sílící krize. Starostou byl zvolen Michal Fischer (nestraník za ODS), který s námi na Praze 15 ani nežije.

My, komunisté, jsme šli (ač s neúplnou kandidátkou) do voleb s jasným programem, který zahrnoval tři stěžejní body - zajištění dostatečné občanské vybavenosti jako jsou školy, školky, polikliniky, úřady, ale i parkovací místa, zajištění hospodárnosti radnice, kdy každý výdaj musí být využit opravdu smysluplně a především zachování zeleně a zkrocení developerů. Zejména poslední bod měl jistě velký průnik s programem "Patnáctky", a tak její vítězství ve volbách bylo i pro nás "menším zlem". Staronová radnice nás o svých úmyslech přesvědčila v minulosti mnohokrát. Divoké zahušťování současné zástavby bez respektování zájmu současných obyvatel bylo poslední čtyři roky každodenním chlebem. To, že ty následující roky nebudou jiné, poodhalil končící starosta Milan Wenzl, když se nezapomněl zmínit, že nový starosta má na co navazovat, protože rozjednaných je mnoho investic. Máme se tedy opravdu nač těšit.

Nám nezbývá, než aktivně sledovat práci celého zastupitelstva, interpelovat jako občané a oslovovat nespokojené i zklamané voliče a doposud přesvědčené nevoliče o tom, že jít volit KSČM má smysl. Mohly to být totiž třeba právě hlasy komunistů, které by rozhodly o tom, kdo povede naší krásnou a zelenou městskou část a jak udržitelně bude pokračovat její rozvoj. Pokud se chcete k našim snahám připojit, neváhejte se ozvat třeba na email petra.proksanova@gmail.com.

Petra Prokšanová