Zvláštní převzetí jednoho úřadu

07.02.2023

Jak znáno v naší republice se konají volby prezidenta České republiky jednou za pět let. To se stalo právě před několika dny, kdy zvítězil tzv. občanský kandidát, ale i "vrabci na střeše si cvrlikají", že to je kandidát vládní pětikolky, ačkoli se k tomu nikdo z vlády nehlásí. Nebudu se vyjadřovat k tomu jak to bylo a je doopravdy. Ale zajímavá je jiná věc.

Do inaugurace nového prezidenta zbývá necelý měsíc. A nový prezident je ne aktivní, ale aktivistický. Zaměřím se na jednu skutečnost, která je velmi zvláštní. Ústava České republiky pojem prezidenta republiky má uvedenou ve hlavě třetí s názvem moc výkonná, jež začíná článkem 54 a následující. V dnešním zamyšlení mi nejde o jednotlivé články Ústavy. Ale jen o jeden článek a jedno písmeno Ústavy, které jak dosud bylo sděleno nově nastupující prezident nedodrží. Již bylo sděleno, že v rámci inaugurace bude společná schůze Poslanecké Sněmovny a Senátu, kde nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu Parlamentu České republiky. To je samozřejmě pořádku. Ten nový prezident se jak je vidět drží tradice při inauguraci bývalého prvního prezidenta ČR Václava Havla, byť jen zčásti.

Proto si připomeňme jedno písmeno z článku 63 Ústavy ČR. Na mysli mám čl. 63 odst. 1 písm. c). Cituji. "Článek 63 (1) Prezident republiky dále písm. c) je vrchním velitelem ozbrojených sil". Z toho vyplývá, že z ústavních zvyklostí nově zvolený prezident po složení slibu vykoná přehlídku čestné jednotky a Hradní stráže. Jak bylo uvedeno tak této nově zvolený prezident jako kdysi první popřevratový prezident toto nevykoná. Místo toho bude opět znít Te Deum ve chrámu sv. Víta. Lze tedy dovodit hypoteticky, že nový prezident tedy nebude vrchním velitelem ozbrojených sil.

V knize prof. JUDr. Václava Pavlíčka a JUDr. Jiřího Hřebejka Ústava a ústavní řád České republiky 1. díl Linde Praha a.s., 1994 v komentáři k tomu článku se samozřejmě hovoří, že prezident je vrchní velitel ozbrojených sil a podobně. Zde věta, která je tradičně používána vůči prezidentovi republiky. Cituji " Prezidentu republiky, jako svému vrchnímu veliteli, vzdávají ozbrojené síly pocty". Logicky z toho vyplývá tradice a to platilo vždy po zvolení nové hlavy státu, že při inauguraci nové hlavy státu je provedena přehlídka čestné jednotky a Hradní stráže. V okolních zemích se tato tradice dodržuje a po zvolení prezidenta Klause a Zemana i opakovaně se přehlídka konala. Byť tedy bývalý voják jako prezident (nikoli můj) a jeho tým by si měli uvědomit, že toto je tradice která platí od doby prezidenta Masaryka. Přiznám se, že chudák Masaryk musí v hrobě lítat turbulentní rychlostí již 33 let od převratu, co s republikou, kterou spoluzakládal, se stalo.

Ivo Látal